Umělá kůže se možná bude potit

Čínští vědci pracují na vývoji umělé kůže, která by uměla člověka nejen chránit, ale také ochladit. Jejich „potivá umělá kůže“ by byla přínosná především pro pacienty, kteří potřebují transplantaci kůže na velké ploše těla.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pot (ilustr. foto)

Pot (ilustr. foto) | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, Kenneth Freeman

Ve filmu Terminátor vysvětluje voják z budoucnosti hlavní hrdince, proč není jednoduché rozeznat vražedné stroje maskované za člověka. „Na povrchu těla mají dokonalou umělou kůži, potí se a páchne jim z úst,“ říká. Film pochází z roku 1984 a v té době už byla syntetická kůže na světě. S jejím pocením ale tvůrci Terminátora předběhli svou dobu. Umělou kůži i s potními žlázami se totiž podařilo vyrobit teprve nyní.

Čínští výzkumníci osídlili vrstvu kolagenu nedospělými kožními buňkami keratinocyty. Tím získali základ umělé kůže, do kterého přidali želatinové mikrokuličky s „nákladem“ buněk z potních žláz (sweat gland cells, SGCs), které odebrali z pokožky dárce. Po dvou týdnech, během kterých vědci růst buněk povzbuzovali dávkami epidermálního růstového faktoru, se v umělé kůži začaly formovat ostrůvky podobné potním žlázám. Umělou kůži pak vědci transplantovali laboratorním myším na zadní tlapky. Hojení bylo rychlejší než hojení obyčejné umělé kůží a rána po šesti týdnech prakticky zmizela. Jestli ale umělé potní žlázy skutečně fungují, zatím není jasné.

Zdroj: New Scientist, Biomaterials

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme