Umělý ledovec ochladí město

Britsko-mongolská firma plánuje, že v sousedství mongolského hlavního města Ulánbátar vytvoří umělý ledovec. To by mělo přispět jak k regulaci mikroklimatu ve městě, tak podpořit zásobování jeho obyvatel pitnou vodou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přirozeně vzniklá silná námraza v mongolském údolí

Přirozeně vzniklá silná námraza v mongolském údolí | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Uživatel: Nswanson

Umělý ledovec vlastně ani nebude vyžadovat dodávku velkého množství energie. A nebude prý ani velkým umělým zásahem do přírodního ekosystému. Jeho vytvoření ale rozhodně můžeme zařadit do kategorie s názvem „geoinženýrství”.

Firma ECOS & EMI chce využít přirozeného procesu postupného namrzání ledových vrstev. Ten funguje během zimy za podmínky, že se na už vytvořenou ledovou krustu dostane další kapalná voda. Tímto způsobem se například na některých mongolských řekách během zimy vytvoří přirozená ledová krusta o tlouštce až 7 metrů. Inženýři chtějí přírodnímu procesu ovšem trochu pomoct. V už vytvořené ledové krustě na řece Tuul budou opakovaně vrtat díry, a tak se doposud nezmrzlá voda z řeky dostane na povrch. Následkem toho namrznou další a další vrstvy ledové pokrývky. Výsledkem bude masivní umělý ledovec, přesněji masivní vrstva námrazy. Bude trvat několik jarních a letních měsíců, než takový ledovec opět postupně roztaje. Jeho přítomnost se ale projeví ve zvýšené dodávce chladné vody pro mongolské hlavní město Ulánbátar.

Tento projekt si vyžádá investici asi tři čtvrtě milionu dolarů. Metoda může sloužit nejen k vylepšení životních podmínek v severských městech během léta - ušetří se náklady na klimatizaci - ale také k opravě poškozeného permafrostu, tedy věčně zmrzlé půdy. Může se vyplatit tam, kde během léta panuje velké horko a zároveň v zimě teploty klesají na minus 5 až minus 20 stupňů Celsia.

Zdroje: Popular Science, Guardian

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme