Umělý život na dosah: první (polo)syntetická buňka

Před 15 lety oznámil americký výzkumník a podnikatel John Craig Venter svůj sen: sestavit genom a použít jej ke stvoření umělého života. Teď se mu to – alespoň částečně – podařilo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Craig Venter, vůdčí postava syntetické biologie | Foto: PLoS Biology, CC BY 2.5

Craig Venter a jeho tým dokázali kousek po kousku poskládat bakteriální genom. Syntetický genetický kód je jedinečný a neodpovídá žádnému druhu přirozených bakterií. Přesto dokáže úspěšně řídit život: vědci umělý genom vnesli do hostitelských bakterií a nahradili jím jejich původní genetickou informaci. Syntetická DNA okamžitě převzala kontrolu a celou buňku „přeprogramovala“. Buňky se začaly množit a vytvořily miliardy svých kopií, které rovněž nesou umělý genom.

Vzniklé organismy jsou umělé jen částečně, protože synteticky vznikla pouze jejich DNA. Přesto je to pro biologii i biotechnologii obrovský milník. Podaří-li se Venterovi vytvořit bakterie obdařené využitelnými vlastnostmi, bude to podle jeho slov nová průmyslová revoluce. "Získáme-li buňky schopné produkovat to, co si přejeme, zbavíme se závislosti na ropě a napravíme některé ze škod, jež jsme napáchali na životním prostředí, protože ty buňky zadrží oxid uhličitý," říká Venter. Genetická revoluce, jak celou událost označují média, už ale stačila vyvolat také vlnu kritiky. Odborníci se obávají především toho, co by mohl způsobit únik umělých bakterií z laboratoří do životního prostředí, kde by se mohly projevit jejich nepředvídané vlastnosti.

Zdroj: Science

Přehrát

00:00 / 00:00

O přiblížení nejnovějšího úspěchu laboratoří kalifornského Institutu Craiga Ventera požádala prof. Jaroslava Petra redaktorka Tamara Urválková

Souvisejicí článek: Jak přeprogramovat buňku

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme