Unikátní laboratoř zkoumá vliv oxidu uhličitého na rostliny

V Bystřici nad Pernštejnem dnes vědci představili zcela unikátní laboratoř. Tvoří ji testovací skleníky, do kterých vhánějí k rostlinám zvýšené množství oxidu uhličitého. Badatelé budou zkoumat, jak si se zvýšeným množstvím tohoto bezbarvého plynu rostliny poradí. Jeho koncentrace totiž v atmosféře neustále narůstá, za sto let vzroste podle vědců dvojnásobně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled z pokusného skleníku

Pohled z pokusného skleníku | Foto: Hana Mikulincová

Do speciální komory vede jen malý průlez. Rostliny zvýšenou koncentraci oxidu uhličitého přežijí, ale zároveň vypouštějí do vzduchu jiné látky.

„Mohou způsobovat navyšování koncentrace přízemního ozónu,“ vysvětluje uvnitř testovacího skleníku člen Akademie věd České republiky Oto Margurba.

Přehrát

00:00 / 00:00

O unikátní laboratoř se zajímala reportérka Hana Mikulincová

Kromě reakce například pšenice na zvýšené množství kysličníku uhličitého budou vědci zkoumat i reakce na další globální změny v atmosféře, vysvětluje badatel Karel Klem:

„Současně se tady budou sledovat faktory, jako je vliv sucha, vliv změny radiace, zejména UV záření, případně také efekt vlivu dusíku,“ říká.

Podobnou unikátní laboratoř vědci provozují už jedenáctým rokem v beskydské osadě Bílý Kříž. Vyšší koncentrace oxidu uhličitého tam působí na smrky ztepilé. Prý rychleji rostou, ale snadněji se lámou.

Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme