Unikátní mikroskop umožní vědcům detailně prozkoumat děje v buňkách

Čeští vědci mají jedinečnou příležitost podrobně prozkoumat děje, které se odehrávají v miniaturních buňkách. Unikátní mikroskop, který získal Ústav molekulární genetiky, mnohem detailněji zobrazuje až na úroveň jednotlivých molekul. Výzkum může pomoci při dalším vývoji léků. V Evropě jsou podobné technologie zatím jen tři - v Barceloně, Amsterdamu a Budapešti. Nově přístroj získala i Praha.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová budova Ústavu molekulární genetiky AV ČR

Nová budova Ústavu molekulární genetiky AV ČR | Foto: ÚMG

„Máme před sebou takzvaný superrezoluční mikroskop, což zjednodušeně řečeno nám umožňuje vidět více detailů, než jsme byli schopni vidět řekněme před nějakými pěti lety u konvenčních optických mikroskopů,“ vysvětluje Daniel Mack, specialista na biologické mikroskopy, a doplňuje: „Umožňuje nám to jít až do molekulární úrovně v buňkách.“

Přístroj, kterým vědci uvidí mnohem podrobněji strukturu buňky, je součástí nového mikroskopického centra v pražském Ústavu molekulární genetiky. Má několik částí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O unikátním mikroskopu natáčela v Ústavu molekulární genetiky redaktorka Petra Benešová

„Stativ, máme objektiv, máme okuláry. Tady nahoře máme vlastně stolek na mikroskopu, když se podíváte sem, tak klasické sklíčko. Snímání a obsluha mikroskopu se už dneska přesunuly k počítači,“ popisuje dále Daniel Mack.

Mikroskop bude sloužit hlavně k základnímu výzkumu. Vědci uvidí v buňkách detaily, které dříve na přístrojích nepostřehli.

„Ta naše motivace je jako první na světě se dozvědět něco, co zatím ještě známé není, jak to v těch buňkách funguje. Touto technikou se dostáváme i v té mikroskopické, světelné mikroskopii už téměř na molekulární úroveň. To znamená, že jsou tou technikou vidět některé velké molekuly,“ zdůrazňuje ředitel Václav Hořejší.

Výzkum může pomoci při dalším vývoji léků

Když badatelé podrobně prozkoumají, jak se některé děje odehrávají v buňkách, může to být pak snadnější cesta k novým lékům nebo léčebným metodám.

„Když chcete vědět, proč u nějakého onemocnění, třeba geneticky podmíněného, něco v organismu nefunguje a projevuje se to jako nějaké onemocnění, tak je potřeba vědět, jak to funguje v tom neporušeném systému,“ objasňuje ředitel.

Přes mikroskop vědci například uvidí děje uvnitř buněčného jádra, které je klíčem pro naši dědičnost a pro dělení buněk.

„A pokud tam v těchto dějích k nějakým poruchám dochází, tak to vede k celé řadě různých, většinou velmi vzácných onemocnění,“ dodává.

Unikátní přístroj v hodnotě více než dvacet milionů korun zapůjčila zdarma pražskému ústavu jedna z firem, která se zabývá špičkovou optikou. Vědci tak odzkouší nově vyvíjené technologie, na kterých se budou učit také mladí badatelé a studenti. Firma naopak získá zkušenosti s provozem mikroskopu.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme