Unikátní nález v Súdánu. Čeští egyptologové objevili obrovské pohřebiště pravěkých lovců

Čeští egyptologové z Univerzity Karlovy objevili ve středním Súdánu jedno z největších severoafrických pohřebišť pravěkých lovců-sběračů. Je to přelomový objev. Pohřebiště je staré osm až deset tisíc let.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odkrývání unikátního pohřebiště na lokalitě Sfinga v pohoří Sabaloka, kde nyní pracuje Český egyptologický ústav

Odkrývání unikátního pohřebiště na lokalitě Sfinga v pohoří Sabaloka, kde nyní pracuje Český egyptologický ústav | Foto: Adéla Pokorná

Jde o obrovský vzorek populace, který nikde jinde v Africe z téhle doby neexistuje. Pro archeology tedy skutečně unikátní nález. Pohřebiště pochází z dob před vznikem zemědělství nebo městských států.

Oblast se nachází asi 60 až 70 km severně od Chartúmu na takzvaném šestém nilském kataraktu, tedy na hornonilských peřejích.

Nález je skutečně významný. Zahrnuje totiž několik set hrobů všech populací, které tam před desetitisíci lety žily.

„Výzkumy nyní běží, lokalitu jsme nalezli před několika měsíci. Poslední týdny a měsíce se věnovaly tomu, že se ověřoval význam nálezů, jejich stáří, možnost dalšího zpracovávání,“ popisuje ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s ředitelem Českého egyptologického ústavu Miroslavem Bártou

Už z předběžných výzkumů je ale jasné, že výzkumy českých egyptologů v Súdánu mají obrovský historický význam.

Pomáhají lépe pochopit období neolitizace. Doby, kdy se člověk postupně usazoval, kdy většinu jeho činností zaujímal lov, rybolov, zabíjení zvěře.

„Tehdy bylo mnohem vlhčí klima. Docházelo k velikým záplavám. Ti lidé využívali velkých lagun k rybolovu, lovu, chytání ptactva,“ přibližuje ředitel ústavu.

Češi jsou v súdánském pohoří Sabaloka první archeologickou expedicí. Jak dlouho tam práce bude pokračovat, záleží na financování vědy obecně, jak podotýká Bárta.

„Jde o primární výzkum, který v tomto specifickém případě nestojí až tolik peněz, tak si myslím, že k pokračování dojde ještě v tomto kalendářním roce. Tato lokalita má opravdu zásadní význam pro poznání historie lidstva,“ dodává.

Tým tam přitom pracuje soustavně už několik let. Ta doba a tato lokalita je určitým způsobem příznačná, takže archeologové přesně věděli, kde mají něco hledat.

Eva Hanzlová, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme