Ústav přístrojové techniky představí zatím nejvýkonnější elektronový mikroskop

V nových laboratořích Ústavu přístrojové techniky Akademie věd v Brně začne od středy 30. května oficiálně fungovat Magellan – nejvýkonnější elektronový mikroskop v České republice za 32 milionů korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Magellan – nejvýkonnější elektronový mikroskop v České republice

Magellan – nejvýkonnější elektronový mikroskop v České republice | Foto: Ivan Holas | Zdroj: Český rozhlas

Jde o jeden prvních vědeckých přístrojů v brněnském centru mikrolaboratoří a nanolaboratoří. Celý ústav je součástí jednoho z projektů programu Centra kompetence vyhlášeného Technologickou agenturou ČR. Cílem je podpořit konkurenceschopnost českého průmyslu.

Na první pohled připomíná samotný mikroskop opuchlou trubici s několika výrůstky, což jsou speciální analytické přístavky, které při zkoumání vzorku vyhodnocují jeho strukturu a to, z jakých prvků se vlastně skládá. Rozlišení pod jeden nanometr ani zvětšení 1,5milionkrát laikovi asi nic neřeknou.

„Zorné pole tohoto přístroje je maximálně jeden milimetr. Když bychom sjeli na nejmenší možné zvětšení, tak by vlas byl celkem rozumně vidět napříč přes obrazovku. Když bychom se potom posouvali směrem nahoru, tak zorné pole může mít kolem jednoho mikrometru, tedy vlas by potom zabral – řekněme – místnost na šířku“ uvedl ředitel Ústavu přístrojové techniky Luděk Frank.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Ivna Holase o unikátním elektronovém mikroskopu ve Večerním Radiožurnálu.mp3

Vlas se ovšem pod elektromagnetickými čočkami zřejmě objeví jen zřídka - už proto, že přístroj bude využíván především pro anorganické analýzy, například různých speciálních kovových materiálů. Jedním z pravidelných uživatelů bude třeba Výzkumný a zkušební ústav Plzeň se vzorky ze stěn atomových reaktorů.

Přístroj je zatím ve fázi dolaďování a školení obsluhy. V první řadě jej budou využívat vlastní zaměstnanci Ústavu přístrojové techniky a jeho sedm partnerů v rámci Centru kompetence. Ředitel ovšem předpokládá, že velký zájem bude dlouhodobě i odjinud. Dostat se k podobnému přístroji totiž není snadné.

Na nové laboratoře i s vybavením poskytla Evropská unie téměř půl miliardy korun. Kompletně dokončeny mají být do konce roku a šest desítek výzkumných pracovníků se bude věnovat především aplikované vědě.

Ivan Holas, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme