Už tisíc srdcí transplantovali lékaři v pražském IKEMu. Dospělým i dětem

Nové srdce dostala v pražském IKEMu už tisícovka pacientů. Prvním z nich byl 43letý technik z Řepiště na Frýdecko-Místecku. Lékaři mu srdce transplantovali v lednu 1984 a muž s ním žil ještě dalších 13 let. Nejdéle žijící pacient v České republice pak má darovaný orgán už přes 30 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékaři v IKEMu transplantovali muži pět orgánů najednou | Foto: IKEM

Mezi operovanými jsou nejen dospělí, ale také malé děti. Příjemci nového srdce jsou ovšem většinou muži, častěji než ženy totiž trpí ischemickou chorobou srdeční.

Rudolfu Sekavovi z Jihlavy slouží nové srdce už víc než 30 let. Přiznává, že se zákroku obával. „Když mi to všechno vysvětlili, proběhlo mi hlavou, že jinde už pomoc nemůžu najít a že buď to vyjde, anebo to nevyjde,“ zavzpomínal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lékaři v pražském IKEMu provedli už 1000 transplantací srdce. Jak se za více než 30 let vyvinula medicína, přiblížil kardiochirurg Jan Pirk

Od doby, kdy se v IKEMu srdce transplantovalo poprvé, medicína velmi pokročila. Změnila se operační technika a především podávané léky.

„Umožní to, že cizí orgán je dobře přijat, a mají méně vedlejších příznaků,“ řekl Českému rozhlasu kardiochirurg Jan Pirk.

Úspěšnost zákroků je podle něj srovnatelná s celosvětovými statistikami – deset a více let přežívá kolem 60 až 70 procent pacientů.

„Dokonce ty krátkodobé výsledky máme lepší než ve většině zemí světa, protože máme perfektní organizaci transportu a dárcovského programu,“ dodal Pirk.

Pacientem s pořadovým číslem 1000 je František Mach. Na snímku s přednostou Kardiocentra IKEM Janem Pirkem | Foto: IKEM

Čekací doba na nové srdce se ovšem výrazně prodlužuje, teď se pohybuje v rozmezí tři čtvrtě roku až rok. Jednak je podle Pirka více čekatelů, jednak je to v České republice špatné s počtem dárců.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejčastějšími pacienty pro transplantaci srdce jsou muži. Pacient s pořadovým číslem 1000, František Mach, popsal, jak se po operaci cítí

„Třicet procent pacientů na čekací listině se transplantace nedočkalo a zemřelo. A to je ten důvod, proč jsme před 12 lety zavedli program mechanických srdečních podpor, takže procento pacientů, kteří se nedočkají, kleslo pod deset procent,“ upozornil Pirk.

Pacientem s pořadovým číslem 1000 se v IKEMu stal bývalý policista František Mach. Tři měsíce po transplantaci už se podle svých slov cítí podstatně lépe.

Nová srdce dávají nemocným také lékaři v Brně. Letos na jaře tam oslavili jubilejní 500. transplantaci. Ročně na celém světě se transplantují zdravá srdce asi 4000 pacientů.

Transplantace srdce IKEM | Foto: Český rozhlas

ČRo, Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme