V Africe léčí malárii falešnými léky, ohroženy jsou miliony životů

Malárie ročně zabije přibližně 800 tisíc lidí. Její léčba je v chudých oblastech Afriky obtížná. Snahu o kontrolu choroby navíc komplikují i falešné a nekvalitní léky, které se v posledním desetiletí objevili v 11 afrických zemích.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léčba malárie. 18-měsíční dítě stižené malárií a hospitalizované v nemocnici Paoua.

Léčba malárie. 18-měsíční dítě stižené malárií a hospitalizované v nemocnici Paoua. | Foto: Rémi Vallet

Odborníci upozorňují na několik nebezpečí falešných léků. Chorobu vůbec neléčí, jen zmírňují příznaky, což samo o sobě může mít vážné následky pro pacienta. Mohou také reagovat s jinými léky, třeba antiretrovirotiky, které se používají při léčbě HIV.

Asi nejhorší je ale možnost, že parazité, kteří malárii způsobují, díky falešným lékům získají imunitu na léčbu. V lécích je totiž obsaženo stopové množství účinné látky tak, aby pilulky prošly zběžným chemickým rozborem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odkud falešné léky proti malárii pochází a jaké komplikace můžou způsobit, zjišťoval pro Odpolední Radiožurnál redaktor Ondřej Bouda.

Není ji tam ale dost na to, aby parazity zabila. Ti se tak mají šanci na léčbu adaptovat. A ti kteří se adaptují, přežijí. V minulosti to malárie už dokázala.

Tentokrát je ohrožen nejrozšířenější současný lék. Pokud by ztratil účinnost, tak by to znamenalo investovat miliony dolarů do nového výzkumu. Ztratilo by se několik let a cenu v lidských životech se nikdo neodvažuje odhadnout.

Falešné léky z Asie

Vědci, kteří falešné léky zkoumali, tvrdí, že alespoň část z nich je z Asie. Nejčastěji je zmiňována Čína. Odborníci to prý poznají podle pylových stop v lécích. Už ale nedokážou určit, zda jde jen o obrovský omyl nebo úmysl ušetřit a vydělat.

Jisté je, že falešné léky se v Africe objevují minimálně od roku 2002. V zemi totiž chybí jakákoliv kontrola léčiv. Navíc je to chudý region, takže často bere ty nejlevnější léky, které jsou k dispozici. Tím samozřejmě otevírá prostor podvodníkům.

V Africe je problémem také úroveň zdravotnictví. Lékařů je málo a jen těžko mohou své pacienty nějak výrazněji kontrolovat. Předepíší léky a jedou do další vesnice. Když pacient před další návštěvou zemře, tak se to dál neřeší.

Ondřej Bouda, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme