V Británii způsobuje rakovinu ze 40 procent špatný životní styl

Skoro polovina případů nádorových onemocnění diagnostikovaných za rok v Británii je důsledkem nezdravého životního stylu. S odvoláním na odborný časopis British Journal of Cancer to uvádí BBC. Nezdravý životní styl může ročně za více než 40 procent případů rakoviny.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouření

Kouření | Foto: Elena Horálková | Zdroj: Český rozhlas

Celkem je to více než 130 tisíc nemocných. Nejhorším rizikovým faktorem je podle vědců kouření, za ním následuje konzumace alkoholu a nezdravá výživa.

Britští odborníci došli k závěru, že chtějí-li muži omezit riziko rakoviny, měli by přestat kouřit, jíst více čerstvého ovoce a zeleniny a omezit alkoholické nápoje. Ženám doporučují skoncovat s kouřením a hlídat si váhu – v tomto směru britští vědci podle BBC tvrdí, že obezita ženám škodí více než alkohol.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda České onkologické společnosti, profesor Jiří Vorlíček vysvětloval ve Světě o jedné vliv životního stylu na rakovinu

Předseda České onkologické společnosti profesor Jiří Vorlíček souhlasí s britskými lékaři, časopis je podle něho velmi renomovaný. Situace je prý v České republice podobná.

Lidé si velmi málo uvědomují souvislost životního stylu s rizikem rakoviny. „Buďto jsou mladí a myslí si, že jsou nesmrtelní, a nebo potom stárnou a mají jiné problémy. Když už nádor přijde, je většinou pozdě na nějakou prevenci. Něco jiného je, když se nádor vyskytne v rodině. Ta rodina se pak začne chovat jinak,“ uvádí Vorlíček.

Nejrizikovějším faktorem vyvolávajícím nádory je kouření – rakovina plic je u kuřáků třicetkrát častější než u nekuřáků. Kouření je však rizikové i pro řadu dalších nádorů.

„Významným rizikem je také dlouhodobě nevhodně volená strava. Vidíme to z toho, že je velké množství nádorů, které se dotýkají vylučovacího ústrojí. To, co špatného sníme, se vylučuje. Největším zabijákem českých mužů je rakovina tlustého střeva, ale máme také na předním místě v Evropě rakovinu ledviny a prostaty,“ upozorňuje Vorlíček.

Na baru (ilustr. obr.) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Co se týče rizikovosti alkoholu, většina autorů se shoduje v tom, že střídmé pití vína je spíše proti nádorům. Vorlíček však varuje, že to neplatí pro veškerý alkohol: „Nárazové pití velkého množství alkoholu v sobotu a v neděli je určitě nezdravé. Ale takové to francouzské pití – několik deci vína denně – je údajně dobré.“

Na rozdíl od celé řady zemí, které velmi radikálně přistoupily k omezení kouření, podle něho česká vláda a zákonodárci na věci kolem kouření nereagují dostatečně pružně.

Informace o prevenci zhoubných nádorů a rakovině lze nalézt na webových stránkách České onkologické společnosti www.linkos.cz nebo na webu www.prevencerakoviny.cz.

Helena Berková, Martina Hanáčková, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme