V centrech vědy si děti mohou ozkoušet učební látku v praxi. Zájem je i o jarních prázdninách

Poznat matematiku, fyziku či chemii trochu jinak než školním biflováním, mohou školáci v centrech vědy a techniky. Jak zjistili redaktoři Českého rozhlasu v Ostravě, Plzni a Liberci, ani v době jarních prázdnin v těchto centrech nemají prázdno.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Techmania v Plzni. Van de Graaffův generátor.

Techmania v Plzni. Van de Graaffův generátor. | Foto: Lukáš Milota | Zdroj: Český rozhlas

„To je hraní, tady si můžeme všechno vyzkoušet a ohmatat vlastníma rukama, kdežto ve škole nás učí jenom teoretickou část,“ chválí si prohlídku jedna z mladých návštěvnic ostravského centra vědy a techniky v Dolní oblasti Vítkovic.

A i ostatní oslovení žáci tady mluví podobně. V centru si mohou například vyzkoušet, jak šlapáním na kole vyrobit elektřinu, nebo mohou vidět, jak se kdysi těžce vyrábělo železo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktoři Českého rozhlasu natáčeli v centrech vědy a techniky v Ostravě, Plzni a Liberci.

Taje strojařiny a hutnictví školákům odhaluje bývalý zaměstnanec Vítkovic pan Vitášek, dnes už důchodce.

„Jsou to hračky pro kluky od tří do sedmdesáti let, a baví to i děvčata,“ podotýká. V duchu také hodnotí, jak se jednotlivým zájemcům daří. „Když se ně dívám, tak některý na to má talent a baví ho to, a některý ne. Každý se nenarodí soustružníkem nebo frézařem,“ dodává.

Vědu a techniku si děti mohou ozkoušet i v Plzni. Jedním z populárních exponátů v tamní Techmanii je Van de Graaffův generátor.

Zkouší ho i návštěvnice Sára. Jak popsala, cítila mravenčení na ruce a také jí to udělalo zvláštní efekt s vlasy. „Hodně mi je to zvedlo na horu, vypadala jsem jako čarodějnice,“ popisuje.

Průvodce Erik Krejčí hned podá odborný výklad fyzikálního jevu. „Van de Graafův generátor je vlastně generátorem statické elektřiny. Sára se nabila kladným nábojem stejně jako Van de Graafův generátor. Proto se jí postavily ty vlasy, protože se od sebe odpuzovaly,“ říká Krejčí.

V Liberci se děti v podobném centru pouštějí do chemických pokusů. Na vlastní oči třeba vidí, že olivový olej je lehčí než ovocný sirup. A i tady si mohou vyzkoušet fyzikální zákony. Skládají z kuliček pyramidu, vyrábějí statickou elektřinu nebo si hrají se soustavou kladiv.

Andrea Brtníková, Eva Malá, Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme