V Liberci otevřeli laboratoř na výrobu supermateriálů

Ochranné masky z nanovláken pro hasiče, materiály s naprogramovanou dobou rozložitelnosti a řada dalších projektů jako vystřižená z vědeckofantastické literatury patří mezi programy nové laboratoře, která se tento týden otevřela na liberecké univerzitě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výroba nanovlákna

Výroba nanovlákna | Foto: Filip Jandourek

Liberecká laboratoř progresivních průmyslových technologií bude ve spolupráci s českými firmami vyvíjet nové materiály pro široké oborové spektrum od automobilového průmyslu po zdravotnictví.

Nyní experti pracují na superúčinné ochranné nanomasce s dokonalou bakteriologickou ochranou pro hasiče, zdravotníky a vojenské chemiky.

„Maska s netradiční konstrukcí, novou technologií, koinjekcí, s výměnnými filtry na bázi nanovláken,“ tak popisuje masku Petr Lenfeld, vedoucí oddělení průmyslových technologií na liberecké univerzitě.

Maska má podle jeho slov ještě další unikátní vlastnosti, které ale kvůli konkurenci zatím prozradit nechce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž z liberecké laboratoře progresivních technologií připravila redaktorka ČRo Ivana Bernáthová

Laboratoř se zaměřuje na čtyři výzkumné oblasti – svařování, slévárenství, zpracování plastů a tváření – a spolupracuje s řadou společností.

„Jednou z oblastí, kterou se zabýváme, je výroba obalů z biopolymerů pro potravinářství,“ vysvětluje Jaromír Moravec, vedoucí laboratoře progesívních technologií.

Moderní materiály s naprogramovanou dobou rozložitelnosti na bází škrobu nebo polymeračních kyselin je možné kompostovat a využívat pak jako zahradnické hnojivo.

V lékařství lze bioobaly využít k přepravě biomateriálů. Velký potenciál mají podle Lenfelda moderní materiály v automobilovém průmyslu, kde se dají syntetická a skleněná vlákna nahradit přírodními kokosovými či lněnými vlákny.

Plasty se doplní o nanoplniva, takže budou zdravotně nezávadná a snáz odbouratelná.

Laboratoř kromě toho pracuje na speciálních lepidlech do automobilů, tedy spojovací, odhlučňovací a naplňovací hmoty či strukturní pěny. Tyto látky, které se v automobilovém průmyslu používají čím dál víc, zaručují větší pevnost a tedy i bezpečnost.

Ivana Bernáthová, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme