V Milovicích si budou moci firmy ověřovat výsledky výzkumu v praxi

V Milovicích vyroste nový vědeckotechnický park za více než půl miliardy korun. Společně ho vybudují Energoklastr, složený z Českého vysokého učení technického a Centra pro výzkum, vývoj a inovace. Pilotně má park začít fungovat ve druhé polovině roku 2014. Ostrý provoz poběží od ledna 2015.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

výzkum, laboratoř, mikroskop, vědec (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Vědeckotechnický park má využívat hlavně automobilový průmysl a udržitelná energetika. Park nabídne mimo jiné aerodynamický tunel s unikátní technologií.

„Pro automobilový průmysl je aerodynamický tunel skutečně důležitý. Testují se tam nejrůznější tvary, které mají vliv na spotřebu energie a paliva,“ říká generální ředitel Czech Investu Miroslav Křížek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vědeckotechnickém parku mluvil ve Světě o osmé generální ředitel Czech Investu Miroslav Křížek

Park bude stát více než 533 milionů korun, zhruba tři čtvrtiny nákladů pokryjí evropské dotace z operačního programu Podnikání a inovace. Po určité době si ale park bude muset sehnat vlastní peníze.

„Od začátku by do projektu měly být zapojeny soukromé subjekty. Firmy si budou pronajímat laboratorní, testovací a administrativní plochy. Je to projekt, ve kterém by ruku v ruce měla jít věda, výzkum a inovace aplikovaná z pohledu akademické sféry, ale realizovaná soukromými subjekty,“ vysvětluje Křížek.

Firmy mohou dále využít akademického zázemí, k dispozici jim je celá řada odborníků.

„Mnohdy se zakladatelé a majitelé firem rekrutují právě i z řad odborníků z akademické sféry, z řad doktorandů a vědeckovýzkumných pracovníků, kteří mají možnost za pomoci Czech Investu aplikovat své poznatky do praxe a my jim pomáháme dosáhnout komercionalizace tak, aby výsledky jejich výzkumu byly aplikované do komerční sféry,“ dodává Křížek.

V rámci projektu vznikne až sto nových pracovních míst.

Michaela Vydrová, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme