V Salonu vín zvítězil vlašský ryzlink z Dolních Dunajovic

Absolutním Šampionem Salonu vín – Národní soutěže vín 2012 – dnes odborná komise zvolila v Mikulově Ryzlink vlašský 2009 z vinařské obce Dolní Dunajovice. Salon vín se letos konal už podvanácté a je považován za nejvyšší soutěž vín v České republice, nejen vinaři, ale i samotnými degustátory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sto nejlepších vín vybírali degustátoři v Mikulově na Břeclavsku. | Zdroj: ČTK

Hodnotí se vždy vína z předloňské sklizně, která jsou už stabilní a mohla prokázat své kvality. Některá z roku 2010 už během loňska zabodovala v prestižních mezinárodních soutěžích.

Rok 2010 byl pro vinaře problematický a odborníci se chutí vín trochu obávali, přiznává předseda hodnotící komise Josef Balík.

„Bílá vína jsou trošku tvrdší, ale mají obrovskou čistotu a ta, co jsme vybrali, budou opravdu mít co říct každému konzumentu. Ročník 2009, který to doplní, ten byl úplně charakterově jiný. Zejména se těším z ročníku 2009 na vína červená, která už budou vyzrálá, ale i některá bílá vína, která budou mít svou obrovskou aromatickou a chuťovou bohatost,“ uvedl Josef Balík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Ivana Holase ze Salonu vín v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Výběr probíhá tříkolově. Z více než 1200 původně navržených vzorků až po dnes vybranou nejlepší stovku. Vinař má právo označit všechny lahve daného vzorku holografickým logem. Zvyšuje tak prestiž, ale i cenu, dodává ředitel Národního vinařského centra Pavel Krška.

„Co Salon vín odlišuje od ostatních soutěží je to, že vína nejsou prezentována jednorázově nějakou sobotu nebo nějaký víkend, ale jsou prezentována celoročně na zámku ve Valticích,“ řekl Pavel Krška.

Podle Josefa Balíka je důležité, aby každému víno chutnalo a přinášelo mu potěšení.

„To, že třeba zrovna nezná, co je in a co specialisté degustátoři-vinaři zrovna uznávají, možná pro něho nemusí být vždycky důležité,“ řekl Josef Balík.

Letošní Salon vín bude na valtickém zámku otevřen 24. února. Účast stejně jako loni přislíbila manželka prezidenta republiky Livia Klausová. Václav Klaus poskytl záštitu celé soutěži.

Ivan Holas, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme