Ve Stockholmu oznámí jméno laureáta Nobelovy ceny za ekonomii

Královská švédská akademie věd dnes ve Stockholmu udělí takzvanou Nobelovu cenu za ekonomii, přesněji Cenu Švédské národní banky za rozvoj ekonomické vědy na památku Alfreda Nobela. Završí se tak týden udělování těchto prestižních ocenění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nobelovo Muzeum ve Stockholmu | Foto: Robert Mikoláš

Agentura Reuters odhaduje, že by ji letos mohli získat Američané Joshua Angrist, Alan Krueger nebo Kanaďan David Card za rozvoj empirických analýz.

Šanci prý také mají Brit David Hendry nebo Novozélanďan Peter C. B. Phillips za oblast modelování a formulování prognóz.

Podle agentury je také možné, že švédští akademici ocení odborníky z oblasti ekonomické regulace – a tady Reuters tipuje Američany Sama Peltzmana a Richarda Posnera.

Nobelovu cenu za ekonomii založila v roce 1968 Švédská národní banka na památku vynálezce a průmyslníka Alfreda Nobela. Ten se v závěti ze sklonku 19. století rozhodl oceňovat největší přínos lidstvu v pěti oblastech: fyzice, chemii, fyziologii nebo lékařství, literatuře a míru. Od roku 1969 se spolu s tradičními Nobelovými cenami uděluje i ocenění za ekonomii.

Cena Švédské národní banky za rozvoj ekonomické vědy na památku Alfreda Nobela | Foto: Nobel Foundation

Helena Berková, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme