Ve Vestci u Prahy slavnostně začala stavba BIOCEVu. V centru bude působit na 600 vědců

Vědecké centrum světové úrovně vyrůstá ve Vestci u Prahy. Jeho základní kámen slavnostně položili vědci a politici právě dnes. Biotechnologické pracoviště Akademie věd a Univerzity Karlovy se bude zabývat především biomedicínou a bioinženýrstvím.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Biotechnologické a biomedicínské centrum Akademie věd a Univerzity Karlovy ve Vestci - BIOCEV na vizualizacích

Biotechnologické a biomedicínské centrum Akademie věd a Univerzity Karlovy ve Vestci - BIOCEV na vizualizacích | Foto: Biotechnologické a biomedicínské centrum Akademie věd a Univerzity Karlovy ve Vestci - BIOCEV

Na místě, kde do dvou let vyroste obří biomedicínské centrum Biocev, zatím jezdí těžké stroje a srovnávají prašnou zeminu. Slavnostní zahájení stavby se tak konalo v malém, provizorním stanu.

Vědci s politiky ve Vestci u Prahy poklepávali na základní kámen žlutohnědými kladívky a za zvuků Mozartovy hudby.

Přehrát

00:00 / 00:00

Položení základního kamene Biocevu přihlížela i redaktorka ČRo Petra Benešová

„Je to další – zdá se, že v tuto chvíli poslední – velká infrastruktura do oblasti vědy a výzkumu budovaná na základě peněz z evropských fondů. Bude se zabývat jednak klasickým základním výzkumem, ale také aplikovaným výzkumem, výchovou mladých vědců a samozřejmě také kooperovat se soukromou sférou. Čili já předpokládám, že tady dochází ke všem těm synergiím, po kterých tolik voláme,“ řekl při zahájení premiér v demisi Jiří Rusnok.

Projekt za téměř tři miliardy korun, který z větší části financuje Evropská unie, spojuje šest ústavů Akademie věd a dvě fakulty Univerzity Karlovy.

„Bude se jednat o studium modelu onemocnění, studium parazitů, mikrobiologická studia, studia nádorů. Velmi důležitý je také program, který se zaměří na nové léčebné a diagnostické postupy, na strukturální biologii,“ popsal ředitel projektu Pavel Martásek, na jaký výzkum se badatelé zaměří.

Příležitost i pro studenty

Podle předsedy Rady vědeckého centra Václava Hořejšího by se objevy a nové poznatky z Biocevu měly brzy dostat do praxe.

„Budou snahy o vývoj nových diagnostických souprav. Je tam velmi reálná šance i na to, že budou výsledkem našeho výzkumu licence, které povedou nakonec k terapeutickým prostředkům, to znamená k novým léčivům infekčních onemocnění, ale i nádorových onemocnění,“ poznamenal Hořejší.

Biocev patří mezi šest velkých vědeckých center, které Česko buduje za miliardy z Bruselu. Podle místopředsedkyně Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace Miroslavy Kopicové zkvalitní tato střediska tuzemské bádání.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komu a jak bude sloužit BIOCEV, zjišťovala Zuzana Vlčková

„Potřebujeme posunout naši zemi ve vnímání v zahraničí od země, kde jsou šikovní dělníci a kvalifikovaní průmyslováci, ale potřebujeme, aby se naše země vnímala jako ta země, kde se investuje do vědy, kde se pro ni vytvářejí podmínky a kde je zajímavé pracovat,“ řekla Kopicová. Další velká centra vyrostou v Brně nebo Ostravě.

Ve Vestci bude v rámci 54 výzkumných skupin pracovat asi 600 vědců a v jejich týmech budou i studenti, což je podle rektora Univerzity Karlovy Václava Hampla ohromná příležitost.

„Šance pracovat v prostředí nejmodernějších vědeckých technologií, které se rychle vyvíjejí. A proto je důležité, aby nová generace doktorandů, která to bude táhnout dál, aby se učila už na těchto nových věcech,“ domnívá se Václav Hampl.

„Po dohodě s Karlovou univerzitou jsme se rozhodli investovat energii, lidi a částečně také finance do této oblasti, protože biomedicína a biotechnologie jsou jedním z velmi slibných odvětví,“ doplňuje předseda Akademie věd Jiří Drahoš.

První výzkumný program, který pod BIOCEV patří, začal už před rokem. Badatelé z Česka i zahraničí v jeho rámci zkoumají geny myší a hledají nové metody léčby.

Zuzana Vlčková, Petra Benešová, Marína Dvořáková, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme