Vědci chtějí volnější pravidla pro výběrová řízení, některé přístroje jsou pro ně nedosažitelné

Vědci mají problémy s nákupem špičkových technologií pro výzkum. Výběrová řízení na unikátní přístroje nebo speciální služby jim stěžuje zákon o veřejných zakázkách, který v nové podobě začal platit před dvěma roky. Rada vlády pro výzkum, vývoj a inovace proto navrhuje změny. Například, aby zahraniční dodavatelé nemuseli složitě dokazovat svoji bezúhonnost.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Centrum asistované reprodukce v ÚPMD

Centrum asistované reprodukce v ÚPMD | Foto: Filip Jandourek

Fyzikální ústav si vloni nemohl nakoupit některé specializované přístroje. Například kryogenní chladicí smyčku pro laserovou hlavici nebo dielektrická zrcadla pro náročnou optiku. Vše kvůli tomu, že se do soutěže přihlásil jen jeden dodavatel, a tendr tak skončil.

Jen vloni ústav zrušil kvůli dalším problémům 12 ze 46 řízení. Podle ředitele ústavu Jana Řídkého navíc prý zákon umožňuje, aby firmy častěji zpochybňovaly soutěže.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočila redaktorka Petra Benešová

„Dává velký prostor konkurenci, která se neprosadila ve výběrovém řízení, to výběrové řízení sabotovat, blokovat v souvislosti s tím, že antimonopolní úřad potom tahle odvolání a námitky procesuje nesmírně dlouho,“ uvedl Řídký.

Zákon původně zavedl, že v případě jediné nabídky se musí tendr zrušit. Jenže nalézt na trhu více firem, které vyrobí technologie, není jednoduché.

Akademické ústavy sice mohou přidělit zakázku přímo jednomu dodavateli. Za jednací řízení bez uveřejnění, které musejí zdůvodnit, pak ovšem nesou plnou odpovědnost.

Ministerstvo pro místní rozvoj proto ještě vloni k zákonu vydalo technickou novelu. Ta například umožňuje, aby se pokračovalo v opakovaném řízení i v případě, kdy zůstane k hodnocení jen jedna nabídka. Vše se však tím pádem znovu protahuje.

Vědci stále řeší i další problémy. „Zákon požaduje, aby byly doloženy základní kvalifikační předpoklady k území České republiky, jakož i k území zahraničnímu, území, odkud je ta firma, pokud nemá sídlo v České republice. Tím pádem jsou vlastně zvýhodněné domácí firmy,“ popsal Martin Palkovič, ředitel projektu mezinárodní vědeckého centra IT4Innovations v Ostravě.

Cena se nemění, ani směrem dolů

Zahraniční dodavatel musí v soutěži prokazovat trestní bezúhonnost nebo nedoplatky na daních a sociálním zabezpečení.

Místopředsedkyně Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace Miroslava Kopicová upozorňuje i na další překážky. „Některá ta zařízení jsou tak složitá, že vlastně ten, kdo je poptává, ani neví, jaké jsou všechny možnosti. A jestliže už zadá nějaké řešení a ukáže se, že by byly daleko lepší možnosti, tak vy už nesmíte hnout s tím zadáním, nemůžete si koupit to lepší,“ poznamenala Kopicová.

Dodávka nakonec může být i mnohem dražší. „Mezitím třeba na volném trhu ten stejný dodavatel už toto dodává za polovinu. A vy to nesmíte koupit na tom trhu, vy musíte jít na tu cenu, která byla původně zadaná,“ dodala Kopicová.

Rada vlády proto sepsala požadavky, aby pro vědecké nákupy byly podmínky ve veřejných zakázkách volnější. Podobné problémy totiž řeší i nemocnice při nákupu přístrojů.

Ministerstvo pro místní rozvoj sice vloni upravilo v technické novele některá pravidla, ale podle vědců to při nákupu technologií nestačí.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme