Vědci Masarykovy univerzity v Brně zkoumají tělesnou zdatnost populace

Odborníci z Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity při rozsáhlém výzkumu sledují, jak je na tom česká populace s tělesnou zdatností a do jaké míry souvisí pravidelný pohyb s parametry naší chůze. Součástí výzkumu je kromě dotazníkového šetření a měření složení těla i pohybový test.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radost z chůze

Radost z chůze | Foto: Jana Šustová | Zdroj: Český rozhlas

Jedním z týmů, které se na výzkumu podílejí, je sekce kynematické analýzy. Tady čeká testovanou osobu několik jednoduchých měření.

„Je na něj umístěno 23 retroreflexních bodů, které znázorňují důležité anatomické body důležité k zjišťování parametrů chůze. Měříme jeho běžnou rychlost chůze a jeho maximální rychlost chůze a následně analyzujeme 109 parametrů,“ popisuje vedoucí sekce Jan Cvečka průběh jednoho z testů, při kterém je z chodící osoby v počítačovém zobrazení jen seskupení sledovaných bodů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Zuzany Plíškové z výzkumu tělesné zdatnosti a parametrů chůze na FSpS v Brně

Odborníci pak model mohou analyzovat dle potřeby. Na dalším stanovišti si testovaný nasadí univerzální boty a při jeho chůzi mohou sledovat v trojrozměrném modelu, jakým způsobem tlačí jeho klenba do podložky, vysvětluje výzkumný pracovník Martin Zvonař.

„Velmi zajímavé charakteristiky jsou třeba časové, kdy zjišťujeme, jak dlouho spočívá v první fázi na patě, pak při tom došlapu a pak v té švihové, tedy kdy ta noha se nedotýká. Z těchto parametrů se dá relativně snadno zjistit nějaké základní charakteristiky o jednak doprovodné k té chůzi, ale samozřejmě i charakteristika nožní klenby. Nezjišťujeme její stav ve smyslu toho, jestli potřebuje nějaké vložky, ale opravdu zjišťujeme, jak se nám ta klenba promítá do chůze.“

Pomoc starším lidem

Východiska z výsledků výzkumu budou základem pro takzvanou intervenční studii. Díky ní pak lze pomocí speciálních programů zpomalit pokles sledovaných parametrů chůze v pokročilém věku.

„Pomocí intervenčních programů chceme pomoci lidem, aby ten pokles chůze ve vyšším věku nebyl tak dramatický, protože lidí po sedmdesátce si pravidelně stěžují, že zelená na přechodu je příliš krátce na to, aby stihli přejít z jedné strany na druhou. A právě zjištění skutečnosti, že sedmdesátiletí chodí pomalu, nám v budoucnosti pomohou k tomu, abychom jim pomohli zpomalit pokles chůze,“ doplňuje Jan Cvečka.

Přestože výzkum zdaleka není u konce, jeho pilotní studie už některé závěry vydala. Potvrdila například to, že česká populace je nepřiměřeně obézní.

Tereza Jelínková, Zuzana Plíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme