Vědci: Mobilní telefony mohou mít na zdraví i příznivý vliv

Dosavadní průzkumy svědčily o tom, že mobily lidskému organismu údajně škodí. Vědci ale nyní přišli k překvapivému zjištění, že mobilní telefony mohou mít na zdraví i příznivý vliv. Mohly by pomoci při léčbě Alzheimerovy choroby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klávesnice mobilního telefonu | Foto: Fotobanka stock.xchng

Podle nového průzkumu z jihofloridské univerzity v americké Tampě pomohlo radiové záření zmírnit průběh této nemoci u nakažených hlodavců a dokonce ochránilo paměťové buňky zdravých jedinců. Vědci tvrdí, že je možné, že se tato nová metoda bude moci v budoucnu použít i k léčbě lidských pacientů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vědci přišli k překvapivému zjištění, že mobilní telefony mohou bránit vzniku Alzheimerovy choroby. Hostem Rádia Česko byl Luděk Pekárek z Národní referenční laboratoře pro elektromagnetická pole a záření při SZÚ.

Jak řekl Rádiu Česko Luděk Pekárek z Národní referenční laboratoře pro neionizující elektromagnetická pole a záření při Státním zdravotním ústavu, každý překvapivý objev se musí především replikovat nezávislou laboratoří, než se o tom začne vážně uvažovat.

"V tomto případě byl použit mobilní telefon s maximálním výkonem čtvrt wattu a zkoumalo se to na myších, které jsou malé. U člověka se okolí místa, kde drží telefon, ohřeje maximálně o několik setin stupně, myši se mohly ohřát vzdušně. Tipoval bych, že to bylo spíše vyšší teplotou než samotným zářením," vysvětlil.

Často se diskutuje o tom, že záření z mobilních telefonů může způsobit rakovinu mozku, či neplodnost - poškození spermií. "Záření, které má například mobil, nemůže poškodit buňku, nemůže poškodit DNA a tak dále. Jediné, co dělá když je dostatečně intenzivní, že zahřeje. A podle našich norem nesmí nikde ohřát víc než o maximálně desetinu stupně," uvedl Pekárek.

Katka Brezovská, Václav Sochor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme