Vědci objevili gel, který má ženy chránit před nákazou HIV

Přenosu viru HIV na ženy by mohl zabránit speciální vaginální gel. Během testů v Jihoafrické republice ho vyvinuli američtí vědci. Podle prvních výzkumů snižuje riziko nákazy až o 39 procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Keňský sociální systém nezná vyplácení starobních důchodů, podpora žen a starých lidí závisí do značné míry na rodině. Pokud rodina chybí, ženy jsou v těžko řešitelné situaci. Košíky jsi vydělávají na živobytí. | Foto: Jana Jirátová

Výzkum byl představen na konferenci o nemoci AIDS ve Vídni. Vědci testovali v Jihoafrické republice skupinu 900 žen, přičemž polovina z nich dostala gel, aby si ho pravidelně aplikovala, a druhá polovina dostala pouze placebo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Objev amerických vědců přiblížil v Odpoledním Radiožurnálu redaktor Ondřej Houska

Po dvou letech, kdy všechny ženy žily svým pravidelným sexuálním životem, vědci zjistili, že ty, které aplikovaly přípravek, mají výrazně nižší riziko nákazy virem HIV.

Poradkyně OSN pro AIDS Catherine Hankinsová televizi BBC řekla, že po dalším zvýšení účinnosti se gel může stát zásadním nástrojem pro boj s nemocí AIDS.

„Je to úžasný objev. Vůbec poprvé máme důkaz, že můžeme vyvinout účinnou ochranu pro ženy. Takovou, kterou by mohly používat samy, a to ne během sexuálního styku, ale kdykoliv před ním. Je to skvělé pro partnerky mužů, kteří nechtějí používat kondom. Nebo pro ženy, které chtějí otěhotnět a přitom žijí v oblastech s velkým rozšířením AIDS,“ řekla Hankinsová.

První účinná ochrana pro ženy

Velké procento afrických mužů odmítá používat kondom kvůli předsudkům a právě gel by mohl být řešením. Samozřejmě zůstává otázka, co bude nutné ještě udělat, než si ženy budou moct koupit tento přípravek přímo v obchodě.

„Musíme co nejdřív udělat další testy, které tyto závěry potvrdí. Pak je potřeba zjistit, co budou úřady požadovat, aby používání gelu povolily. Potom zbývá dohodnout se s farmaceutickými firmami, které budou produkt vyrábět,“ vysvětlila Catherine Hankinsová.

Výzkum se vztahoval pouze na ženy starší 18 let, přitom ale v oblastech, kde je AIDS nejvíc rozšířený, trpí nákazou až deset procent šestnáctiletých dívek. Je proto nutné udělat testy i u mladší populace.

Jihoafrický ministr zdravotnictví už nicméně potvrdil, že vaginální gel považuje za zásadní objev a jeho země ho hodlá využít.

Konference zdůraznila nutnost boje proti AIDS

Vídeňská konference má především upozornit na riziko nemoci a připomenout, že je třeba s ní bojovat. Svět je po velmi těžké hospodářské krizi, peněz není nazbyt a tato schůzka chce zdůraznit, že by se neměly omezovat prostředky na výzkum.

Proto na konferenci vystoupily i takové celebrity jako šéf Microsoftu Bill Gates nebo bývalý americký prezident Bill Clinton.

Martin Hromádka, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme