Vědci odposlouchávali nádorové buňky

"Odposlouchávání" zvuků nádorových buněk pod laserovým paprskem může lékařům pomoct určit, v jakém stádiu se nachází pacientova rakovina.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotoakustická technologie využívá ultrazvuk indukovaný laserem

Fotoakustická technologie využívá ultrazvuk indukovaný laserem | Foto: University of Missouri

U zhoubných kožních nádorů melanomů je zapotřebí znát stádium pacientovy rakoviny a ve chvíli, kdy nádor zasáhl lymfatické uzliny, nasadit agresivnější léčbu. Hledání nádorových buněk v uzlinách je obtížné, ale vědci z Missourské univerzity vymysleli nový způsob testování. Jeho podstatou je fotoakustická technologie, která využívá ultrazvuk indukovaný laserem.

Pacientovi se při biopsii odebere vzorek tkáně z lymfatické uzliny, který vědci vystaví krátkým laserovým pulsům. Asi 95 procent buněk melanomu obsahuje tmavý pigment melanin, který absorbuje světlo. Působením laserového paprsku se tyto buňky rychle zahřívají a zase chladnou. Přitom se roztahují a smršťují, což vytváří ultrazvukové pulzy, které dokáže zaznamenat speciální detektor. Metoda tak dokáže prakticky okamžitě odhalit přítomnost melanomových buněk v celém vzorku tkáně.

Lékaři by pomocí ní mohli velmi jednoduše a hlavně rychle zjistit, jestli se pacientova rakovina už stačila rozšířit z kožního nádoru do uzlin a mohla by zasáhnout vnitřní orgány. Fotoakustickou metodu vědci zatím úspěšně vyzkoušeli na lymfatických uzlinách psů, do kterých vnesli lidské nádorové buňky. Dalším krokem bude zopakovat celou hledání nádorových buněk také v lidských uzlinách.

Photoacoustic Detection of Melanoma in Lymph Nodes from MU News Bureau on Vimeo.

Zdroj: University of Missouri

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme