Vědci přišli s novou metodou, jak se vypořádat se zubními kazy bez vrtačky

Návštěva zubaře je něco, co dokáže vyděsit leckoho. Strach z vrtání zubů mají dospělí i děti, nezávisle na věku nebo pohlaví. A tak britští vědci přišli s metodou, díky které by mohli zubaři v budoucnu poslat vrtačky do starého železa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: FreeDigitalPhotos.net

Jen z představy vrtání zubů běhá leckomu mráz po zádech. Nemluvě o tom, když na vrtání dojde. Vědci ve skotském Perthu ale přišli s novou metodou, jak nepříjemnému zákroku předejít.

Je to zjednodušeně elektrická remineralizace. V čem jsou její výhody, popsala Rebecca Moazzezová.

„Tradiční postup, jak se vypořádat s kazem, je ho vyvrtat a díru zaplnit. Ale problém je, že výplň nevydrží věčně a bude se muset vyměňovat. Jak se jednou začne vrtat, jste v tom procesu opravování výplní prakticky až do konce života toho zubu," uvedla Moazzezová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nová metoda v boji se zubními kazy by mohla ušetřit pacienty od vrtání. Jde o elektickou reminalizaci zubní skloviny

Díky nové metodě jsou lékaři schopní rychleji remineralizovat poškozenou zubní sklovinu a předcházet tak vzniku zubního kazu. Postup je jednoduchý a hlavně bezbolestný.

Zub nejprve důkladně vyčistí, a pak díky slabému elektrickému proudu naženou minerály do míst, kde je narušená zubní sklovina.Ta se poté obnoví. Z nové preventivní metody by mohly těžit hlavně děti.

„Když můžeme zastavit kažení zubů už u dětí, nebudou mít jako dospělí žádné výplně. A navíc je to bezbolestné, takže nebudou mít ze zubaře takový strach a usnadní to prevenci," popsal Barry Quinn, který pracuje jako konzultant na Kings College v Londýně.

Nová metoda v boji se zubními kazy by tak mohla vyřešit problém, na který poukazuje Světová zdravotnická organizace. Podle té má zubní kaz 60 až 90 procent školáků.

Petra Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme