Vědci rozluštili genom brambory. Je prý složitější než ten lidský

Mezinárodnímu týmu vědců se podařilo rozluštit genetický kód brambory. Geny odpovídají za to, jak se rostlina vyvíjí, jak vypadá a chutná. Vědci, kteří se na výzkumu podíleli, doufají, že to umožní pěstování odrůd, které budou mít větší výživnou hodnotu nebo budou odolnější k chorobám a škůdcům.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brambory (ilustr. obr.)

Brambory (ilustr. obr.) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Brambory jsou čtvrtou nejdůležitější zemědělskou plodinou, po pšenici, rýži a kukuřici. BBC spočítala, že se jich na světě každoročně sklidí kolem 330 milionů tun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mezinárodnímu týmu vědců se podařilo rozlušit genetický kód brambory. Téma pro rostlinného fyziologa Viktora Žárského.

Podle rostlinného fyziologa Viktora Žárského navzdory pokroku ve výzkumu ještě potrvá, něž bude známo, jak které geny přesně působí.

„To bude předmětem dalších dlouhodobých výzkumů. Fakt, že přečteme sekvenci nukleotidů a známe sekvenci bílkovin, nám ještě neříká mnoho o funkci konkrétní bílkoviny. Dokončení sekvenování geonomu bramboru tak ještě bude dlouhým procesem,“ uvedl Žárský a dodal:

„Genom bramboru je navíc složitější než genom člověka, což je poměrně překvapivé zjištění.“

BBC navíc odhaduje, že to může trvat ještě 10 let, než se podaří vyšlechtit vylepšené odrůdy. Podle Žárského se jedná o nesmírně složitý a dlouhý proces:

„Nicméně jedním z příslibů rozluštění geonomu bramboru je právě zkrácení doby šlechtění. Rovněž odolnost proti plísním a chorobám bude větší,“ uzavřel Žárský.

Martina Mašková, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme