Vědci se na geneticky upravených myších snaží poznat funkce jednotlivých genů
Tisíce geneticky upravených myší zkoumají vědci z pražského Ústavu molekulární genetiky. Snaží se u nich popsat funkce jednotlivých genů. Výsledky testování by mohly pomoci při léčbě rakoviny a dalších nemocí.
Malé myši mohou být brzy velkou nadějí pro těžce nemocné pacienty s rakovinou tlustého střeva nebo trpícími kardiovaskulárními chorobami. Badatelé z pražského ústavu se u zvířecích modelů snaží rozluštit některé funkce genů, které ovlivňují průběhy nemocí.
„Můžeme se na ty modely dívat jako na pacienta, který obejde všechny sekce nemocnice, a na konci máte perfektní diagnózu, co ten gen vlastně dělá s různými fyziologickými systémy,“ uvedl vedoucí výzkumu Radislav Sedláček.
Sedláček upozornil, že právě myši jsou pro podobný výzkum velmi vhodné. Myš a člověk jsou si totiž geneticky velmi podobní.
„V rámci genetické konstituce je to 99 procent, to znamená, že jenom několik málo set genů je odlišných,“ řekl.
Ústav molekulární genetiky je s více než třiceti tisíci zvířaty největším chovným zařízením v Česku. Tento výzkumný program Funkční genomiky je součástí budoucího vědeckého centra Biocev, které se má do dvou let otevřít ve Vestci u Prahy.