Vědci se po kolapsu elektronického úložiště dat mohou opět ucházet o peníze na výzkum

Byla to závada, s jakou se technici často nesetkávají. Grantové agentuře, která v Česku finančně podporuje základní výzkum, na začátku dubna zkolabovalo elektronické úložiště dat. Návrhy některých výzkumných projektů, které vědci do systému poslali, se tak nenávratně ztratily. Agentura okamžitě musela výběrová řízení o finance zastavit. Rozsáhlý kolaps se ale podařilo vyřešit. Nová soutěž o miliony korun na výzkum pro vědce odstartuje v polovině května.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vědci provádějí prvotní ohledání aerogelového kolektoru | Foto: NASA/JPL

Nové návrhy výzkumných projektů mohou vědci zasílat do opraveného elektronického softwaru. Grantová agentura novou soutěž vyhlásí 17. května. Kvůli kolapsu nabere soutěž o peníze nepatrný skluz.

„Posune se vyhlášení výsledků, které bývalo v závěru roku. Posune se nejpozději na 25. ledna. Řešení grantu začne od 1. února 2013, ale ti, co dostanou granty, dostanou veškeré prostředky přidělené na rok 2013 bez zkrácení o ten měsíc,“ vysvětluje místopředseda Grantové agentury Ivan Netuka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Se zástupci Grantové agentury ČR natáčela reportérka ČRo Petra Benešová

Havárii elektronického softwaru podle Netuky nikdo v takovém rozsahu nepředpokládal.

„Já bych rád konstatoval, že nás ta havárie velice mrzí. Byla způsobena určitou souhrou softwarových a hardwarových okolností,“ říká Netuka.

Vědci podávají ke Grantové agentuře žádosti na finanční podporu do on-line systému. Kvůli kolapsu se už některé návrhy projektů proto podle předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše nepodařilo obnovit.

„Můžeme požádat vědce, aby znovu vložili to, co už napsali. Oni ty data mají, takže to není ten klíčový problém. Klíčový problém je ten, že se posouvá vyhlášení nové soutěže. A je to problém financování,“ říká Drahoš.

Podle něj mohou vědci kvůli havárii přijít o miliony korun na výzkum. To ale předseda Grantové agentury Petr Matějů jednoznačně odmítá. Rozpočet na rok 2013 pro výzkumné projekty nebude krácen i přes potíže s úložištěm dat. Předseda agentury tvrdí, že tak jde ze strany vědců o šíření poplašné zprávy.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme