Vědci se pokusí naklonovat mamuta z nohy nalezené v Jakutsku

Tým ruských a jihokorejských vědců se pokusí oživit mamuta. Býložravce z doby ledové chtějí naklonovat z buněk, které našli zmrzlé v Jakutsku na východě Ruska.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Model mamuta srstnatého (Mammuthus primigenius) v Pavilonu Anthropos

Model mamuta srstnatého (Mammuthus primigenius) v Pavilonu Anthropos | Foto: public domain, HTO

Ruská expedice už před dvěma lety objevila na jednom z ostrovů v Jakutsku levou přední nohu samice mamuta. Končetina byla v takzvaném permafrostu zakonzervovaná zhruba 28 tisíc let.

Vědci se teď pokusí získat z ní vzorek kostní dřeně. Ta je podle Semjona Grigorjeva, ředitele Muzea Mamutů v Jakutsku, nejlepším materiálem pro získání informací o DNA zvířete.

Experti z Korejské nadace pro biotechnologický výzkum ho pak zkusí rozluštit a vymyslet, jak vyhynulého tvora v uvozovkách oživit.

Největším problémem bude podle paleontoložky Miriam Nývltové-Fišákové z Archeologického ústavu Akademie věd v Brně získat kompletní, tedy neporušenou DNA. Buňky, ze kterých by ji vědci mohli dostat, totiž obsahují vodu. A ta při zmrznutí buňku roztrhne.

Mamut je vyhynulý rod z čeledi slonovitých a řádu chobotnatců. Mamuti tedy byli podobní dnešním slonům, měli dlouhé zahnuté kly a severské druhy dlouhé chlupy. V době ledové obývali severní, střední i západní Evropu, Severní Ameriku a severní Asii. Většina vyhynula na konci poslední doby ledové.
(zdroj: Wikipedia)

„Ono by nevadilo jednou zmrznout, ale to zvíře často podléhá tomu, že rozmrzne a zase zmrzne, a to je to nejhorší, co mohou buňky zažít, protože se to tím pádem ještě více ničí a degraduje,“ popisuje Nývltová.

Právě to je hlavní důvod, proč se zatím nikomu mamuta nebo jiné pravěké zvíře nepodařilo naklonovat. Jisté není ani to, zda by dokázalo v dnešní době přežít. Sami archeologové si tím nejsou jistí.

„Určitě z vědeckého hlediska by to smysl mělo, ale zase z etického pohledu by se mohlo říct: chudák zvíře,“ poznamenala paleontoložka Miriam Nývltová-Fišáková.

Samí ruští vědci už se o něco podobného dříve pokusili. V roce 2012 chtěli ve spolupráci s jihokorejským týmem umístit genetický materiál mamuta do dělohy slonice. Experiment se nepodařil, protože jeden jihokorejský člen týmu ukradl veškeré finanční prostředky na projekt.

Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme