Vědci vrátí ostatky Tychona Braha do hrobky v týnském chrámu

Tým dánských a českých vědců dnes vrátí ostatky Tychona Braha do hrobky. Vyzvedli je tento týden v pondělí z hrobky pražského kostela Matky Boží na Staroměstském náměstí. Během několika měsíců chtějí zkoumat příčiny smrti rudolfinského alchymisty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hrob Tychona Brahe | Foto: Kateřina Procházková

V současnosti je rakev s ostatky v areálu Přírodovědeckého oddělení Národního muzea v Horních Počernicích a čeká na převoz zpět do hrobky. V rakvi, která už je zapečetěná, jsou společně s ostatky i zbytky pohřebního roucha a dvě skleněné nádoby. Vědci do rakve navíc vložili listiny psané v dánštině a češtině, které by měly našim potomkům podat zprávu o tomto výzkumu. Do rakve navíc Češi ještě přidali současné české bankovky.

Přehrát

00:00 / 00:00

V areálu Přírodovědeckého oddělení Národního muzea v Horních Počernicích převoz sleduje redaktorka Českého rozhlasu Michaela Vetešková

Z návratu Tychonových ostatků se mohou radovat také věřící a turisté, kteří navštěvují týnský chrám. Ten je od pondělí kvůli práci archeologů a vědců uzavřený. Vysvětluje farář z týnské farnosti Vladimír Kelner:

„Je to nezbytná daň, která s tím souvisí, protože v chrámu neustále probíhá řada různých měření.“

Ve tři hodiny bude pražský arcibiskup v chrámu Dominik Duka sloužit mši. V dalších dnech a měsících budou čeští a dánští vědci zkoumat vzorky kostí, zubů i vlasů, které z rakve odebrali.

Michaela Vetešková, Lenka Rafaelová, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme