Vědci vyzkoušeli vakcínu proti malárii. K jejímu masovému využití ale povede dlouhá cesta

Američtí vědci úspěšně otestovali vakcínu proti malárii. Podle výsledků zveřejněných v časopise Science ochránilo očkování 12 z 15 pacientů. Výzkum by v budoucnu mohl způsobit doslova revoluci ve zdravotnictví, především v zemích třetího světa.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejnebezpečnějším původcem malárie je prvok zimnička tropická (Plasmodium falciparum), který se vyskytuje v tropech Afriky, Asie i Ameriky

Nejnebezpečnějším původcem malárie je prvok zimnička tropická (Plasmodium falciparum), který se vyskytuje v tropech Afriky, Asie i Ameriky | Foto: CDC/PHIL, Licence Public Domain, volné dílo

Na vývoji vakcíny spolupracovali vědci z Národního zdravotnického institutu s americkým námořnictvem.

Očkování se podává formou injekcí, zatím ale probíhá teprve první fáze testů. Loni se jich zúčastnilo 57 dobrovolníků, kteří dostali do těla oslabenou formu malárie. Většina neonemocněla, takže výsledky jsou slibné.

Jde o obrovský pokrok. Proti malárii, kterou přenáší komár rodu anopheles, dosud neexistuje účinný lék. Jedinou ochranou jsou moskytiéry, sítě do oken a repelenty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Jaromír Marek se zajímal o vakcínu proti malárii

Vědci ovšem upozorňují, že než bude vakcína k dispozici široké veřejnosti, může uplynout několik let. Nejprve je potřeba přípravek důkladně prověřit a schválit.

Malárií ročně onemocní čtvrt miliardy lidí, především v tropických oblastech. Asi milion z nich zemře.

„3,3 miliardy lidí žije v malarických oblastech. V roce 2010 bylo zaznamenáno 219 milionů případů tohoto onemocnění a 660 000 lidí zemřelo,“ potvrdila mluvčí amerického Národního zdravotnického institutu.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme