Vědci z CERNu našli novou subatomární částici, může prý jít o Higgsův boson

Vědci z Evropské organizace pro jaderný výzkum CERN objevili novou subatomární částici. Může prý jít o Higgsův boson. Tato dosud hypotetická částice by měla vysvětlit, jak získaly ostatní částice hmotnost.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pier Oddone v Australském vědeckém centru mluví o pátrání po Higgsově bosonu

Pier Oddone v Australském vědeckém centru mluví o pátrání po Higgsově bosonu | Zdroj: Reuters

Mluvčí jednoho ze dvou výzkumných týmů, které po částici pátrají, tvrdí, že jde o předběžné výsledky, které jsou ale velmi přesvědčivé. K podobným výsledkům totiž dospěl i druhý výzkumný tým.

Výsledky dvou nezávislých experimentů odhalily částici vážící přibližně 125 gigaelektrovoltů. Jistí si budou, až spočítají všechna data z posledních pokusů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém objevu vědců z CERNu informuje redaktor Ondřej Bouda

Všechna experimentální data potvrzují teoretické předpoklady, chybí ale absolutní jistota. Na oficiální uznání objevu je potřeba překročit hranici pravděpodobnosti 5 sigma, experiment druhého týmu dosáhl ale přesnosti jen 4,9 sigma.

„Něco máme, ale nevíme co,“ řekl ředitel CERNu Sergio Bertolucci. Pravděpodobně se ale prý jedná o tajemný Higgsův boson, kterým teorie vysvětluje, jak elementární částice získávají hmotnost.

„Na mě to působilo velice přesvědčivě. To, co bylo pozorováno, jsou jasná svědectví existence částice, jejíž vlastnosti jsou slučitelné s Higgsovým bosonem, ale to neznamená, že to musí být Higgsův boson. Aby to bylo jasné, bylo by třeba prozkoumat spoustu dalších vlastností a to zatím nedovedou,“ říká profesor Jiří Chýla z Fyzikálního ústavu Akademie věd.

Přehrát

00:00 / 00:00

Význam objevu vysvětlil v Ozvěnách dne profesor Jiří Chýla z Fyzikálního ústavu Akademie věd

„Musíme být opatrní, protože by to mohla potenciálně být i jiná částice, dokonce třeba možná ještě daleko zajímavější,“ dodává Chýla.

Vědci ale budou muset nově objevenou částici prověřit. Zda se opravdu chová podle teoretických předpokladů nebo jestli jde o nějakou hodně podobnou variantu. Je ale také možné, že v Ženevě objevili dosud úplně neznámý boson a budou muset přepracovat celý standardní model částicové fyziky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem večerních Ozvěn dne byl doktor fyziky Jiří Dolejší z Ústavu částicové a jaderné fyziky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy

Higgsův boson, po němž vědci pátrají ve velkém hadronovém urychlovači (LHC) pod švýcarsko-francouzskou hranicí, v současném modelu vysvětluje, jak ostatní částice získaly hmotnost. Pokud by základní částice hmotnost nezískaly, vesmír by dnes vypadal zcela jinak. Částice by bez hmotnosti létaly vesmírem rychlostí světla a nikdy by se nevytvořily atomy, z nichž pak vznikaly hvězdy a planety.

Existenci částice předpověděl v roce 1964 britský fyzik Peter Higgs. Higgsův boson je posledním chybějícím článkem v takzvaném základním modelu částicové fyziky. Význam tohoto modelu pro fyziky je srovnáván s významem teorie evoluce pro biology.

Ondřej Bouda, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme