Vědci zúžili pásmo pro hledání Higgsova bosonu

Vědci v ženevském CERNu dnes sice neoznámili objev Higgsova bosonu, ale jen těsně. Dva nezávislé pokusy na obřím urychlovači částic došly k takřka totožným výsledkům.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vědci prezentují výsledky pátrání  po částici  Higgsův boson

Vědci prezentují výsledky pátrání po částici Higgsův boson | Zdroj: ČTK

Pro jejich potvrzení by pravděpodobně mělo stačit zopakovat experiment, tak aby se vyloučila možnost chyby a náhoda. Po Higgsově bosonu se pátrá v podstatě vylučovací metodou. Vědci vlastně zjišťují, kde všude není. Takže ten nejdůležitější závěr, kterým jsou si vědci jistí, je fakt, že po Higgsově bosonu je potřeba pátrat v hmotnostním pásmu 116 až 130 giga elektronvoltu. Což znamená významné zúžení oproti dřívějšku.

Navíc toto pásmo vědci nemohou vyloučit, protože se v něm děje něco neobvyklého. Při experimentech zaznamenali zvláštní signál přesně tam, kde by se Higgsův boson měl nacházet. Ale obě dnešní prezentace - jak projektu Atlas, tak projektu CMS - se zastavily těsně před konstatováním, že Higgsův boson objevily.

Mohlo by také jít o nějakou jinou dosud neznámou částici. Což by samozřejmě byl také velký objev. Čeho se ale vědci obávají víc, je možnost, že jde spíše o náhodu. Takových planých poplachů už v minulosti zažili několik a tak nechtějí nic uspěchat. Z toho, co dnes zaznělo, je jasné, že výsledky experimentů se jen těžko dají vysvětlit nějak jinak než právě Higgsovým bosonem a jen velmi obtížně si lze představit, že jde o náhodný jev. Nicméně ta možnost tu je.

ČTĚTE TAKÉ: Vědci jsou na stopě Higgsova bosonu

A proto se celý experiment bude opakovat. Až bude výsledků víc, bude možné vyloučit náhodu. Pokud vše půjde tak dobře jako letos, mohl by být průlomový objev oznámen už příští rok.

Pro vědce byly výsledy určitým překvapením. Předpokládali nějaký objev. Zbytečně by pokus nedělali. I když se obávali, že Higgsův boson by i nadále mohl unikat. Ale překvapivá byla především rychlost s jakou se podařilo najít první stopu. Ženevský urychlovač funguje teprve prvním rokem, a to ještě ne na plný výkon. Ten první rok u podobných zařízení slouží většinou na seznámení se s fungováním složitého systému a vychytání much. To, že se hned podařilo něco takového, znamená velkou naději do budoucna. I pro další experimenty.

Vědci jsou si jistí, že Higgsův boson existuje. Částicová fyzika má takzvaný Standardní model. Ten popisuje všechny známé částice a vysvětluje interakce mezi nimi. Jen jedna jediná věc mu uniká. A to proč mají částice hmotnost.

V roce 1964 Peter Higgs přišel se zvláštním polem, které by umožnilo částicím získat hmotnost. Higgsův boson k takovému poli patří stejně jako foton ke světlu. Vědci si myslí, že Higgsův model je správný, protože se díky němu podařilo předpovědět řadu dalších veličin. Například hmotnost top quarku. Takže teorie funguje, jen se jí ještě nepodařilo experimentálně ověřit.

O Higgsově bosonu se tedy ví už 50 let, intenzivně se po něm pátrá už 30. Vědci už dlouho ví, jaké stopy hledat. Není pravděpodobné, že by viděli Higgsův boson jako takový, protože není stabilní. Ale víme, na co se může rozpadat, a tak hledají nadbytek právě těchto dalších částic.

Jenže v subatomární fyzice stále platí, že záleží na tom, jak se do toho praští. Takže klíčová je síla urychlovačů. Čím víc energie se při střetu protonových paprsků uvolní, tím hlouběji se dostaneme. Jde také o citlivost měřících přístrojů. I ta se s časem zlepšuje. Takže dnes lze provádět experimenty, o kterých si před třiceti lety mohli nechat jen zdát. I proto se na Higgsův boson čeká tak dlouho.

Jak to ale vypadá, tak dlouhé čekání by se mohlo blížit ke konci. A pokud ne hned příští rok, tak třeba po roce 2014, až se uryhlovač spustí na plný výkon.

Schéma velkého částicového urychlovače (LHC)

Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme