Vědecká pracoviště řízená ministerstvy se mají propojit s AV nebo univerzitami

Vysoké školy nebo Akademie věd by brzy mohly získat nové zaměstnance. Výzkumníci by přišli z resortních vědeckých pracovišť, která spravují jednotlivá ministerstva. Pokud se podaří prosadit změny v zákonech, tyto instituce by už nemusely spadat výhradně pod státní úřady. Jasno má být do jara příštího roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výzkum | Foto: Tiskový servis Evropské komise

Ministerstva dnes řídí zhruba čtyřicítku výzkumných pracovišť. V budoucnu by si mohly úřady nechat jen ta z nich, kde má věda výsledky. Ty podprůměrné organizace by se zřejmě mohly i zrušit. Teď se podle předsedkyně školského výboru Anny Putnové z TOP 09 pracuje na tom, jak změny uvést do praxe.

„Některé výzkumné ústavy jsou opravdu špičkové a neživí je jejich vlastní ministerstva, ale granty, které získávají třeba v rámci mezinárodního výzkumu. A potom jsou průměrné a podprůměrné, a tam bude potřeba, aby se rozhodly a v takovém rozsahu podporovaly své výzkumné týmy,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o další budoucnosti vědeckých pracovišť zjišťovala reportérka Petra Benešová

Státní úřady by se také mohly dohodnout s Akademií věd nebo univerzitami, jestli by resortní výzkumné organizace mohly přejít pod jejich kontrolu.

„Předpokládáme, že na jaře příštího roku by měla vláda rozhodnout, jakým mechanismem by došlo k převodu a potom by bylo nutné udělat legislativní opatření,“ přibližuje Putnová.

Spojení soukromých podniků a ministerských organizací prý ale nebude možné. Některé vysoké školy o ministerské organizace stojí.

Například Česká zemědělská univerzita by chtěla Výzkumný ústav Silva Taroucy od ministerstva životního prostředí. Prohloubil by se výzkum a rozvinuly by se některé nové studijní obory. To vítá školský expert ODS Walter Bartoš.

„Veřejné výzkumné instituce by měly být daleko více propojeny s univerzitami než je tomu teď,“ míní.

Akademie věd zatím s propojením nepočítá. Stát propojením nebo rušením pracovišť plánuje na jejich provozu ušetřit.

Petra Benešová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme