Vědecká pracoviště řízená ministerstvy se mají propojit s AV nebo univerzitami

Vysoké školy nebo Akademie věd by brzy mohly získat nové zaměstnance. Výzkumníci by přišli z resortních vědeckých pracovišť, která spravují jednotlivá ministerstva. Pokud se podaří prosadit změny v zákonech, tyto instituce by už nemusely spadat výhradně pod státní úřady. Jasno má být do jara příštího roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výzkum | Foto: Tiskový servis Evropské komise

Ministerstva dnes řídí zhruba čtyřicítku výzkumných pracovišť. V budoucnu by si mohly úřady nechat jen ta z nich, kde má věda výsledky. Ty podprůměrné organizace by se zřejmě mohly i zrušit. Teď se podle předsedkyně školského výboru Anny Putnové z TOP 09 pracuje na tom, jak změny uvést do praxe.

„Některé výzkumné ústavy jsou opravdu špičkové a neživí je jejich vlastní ministerstva, ale granty, které získávají třeba v rámci mezinárodního výzkumu. A potom jsou průměrné a podprůměrné, a tam bude potřeba, aby se rozhodly a v takovém rozsahu podporovaly své výzkumné týmy,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o další budoucnosti vědeckých pracovišť zjišťovala reportérka Petra Benešová

Státní úřady by se také mohly dohodnout s Akademií věd nebo univerzitami, jestli by resortní výzkumné organizace mohly přejít pod jejich kontrolu.

„Předpokládáme, že na jaře příštího roku by měla vláda rozhodnout, jakým mechanismem by došlo k převodu a potom by bylo nutné udělat legislativní opatření,“ přibližuje Putnová.

Spojení soukromých podniků a ministerských organizací prý ale nebude možné. Některé vysoké školy o ministerské organizace stojí.

Například Česká zemědělská univerzita by chtěla Výzkumný ústav Silva Taroucy od ministerstva životního prostředí. Prohloubil by se výzkum a rozvinuly by se některé nové studijní obory. To vítá školský expert ODS Walter Bartoš.

„Veřejné výzkumné instituce by měly být daleko více propojeny s univerzitami než je tomu teď,“ míní.

Akademie věd zatím s propojením nepočítá. Stát propojením nebo rušením pracovišť plánuje na jejich provozu ušetřit.

Petra Benešová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme