Vedení Národního muzea přemýšlí, kam přemístit mozek Františka Palackého

Odborníci z Národního muzea řeší problém. Nevědí, jak naložit s mozkem Františka Palackého. Od poloviny 20. století je uložený v jednom z pilířů Panteonu historické budovy Národního muzea. Její generální oprava je na dosah, dnes vedení Muzea podepsalo smlouvu se zástupci firem Metrostav, Průmstav a IMOS Brno, které novorenesanční budovu opraví. O místě pro uložení Palackého ostatků ale není rozhodnuto.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stěhování soch v Národním muzeu v Praze | Foto: Filip Jandourek

Mozek slavného českého obrozence by šéf Národního muzea Michal Lukeš nejraději na čas odstěhoval do pražského bytu v Palackého ulici.

A pokud to kvůli zákonům o pohřebnictví nepůjde, umístí ho do depozitářů Muzea v Horních Počernicích.

„Moje původní myšlenka byla, že bychom ho uložili tam, kde je byt Františka Palackého, rodiny Riegrů, kde tvořil. Napsal tam Dějiny národa českého atd.,“ říká Lukeš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kam s mozkem Františka Palackého? O dilematu Národního muzea mluvila Michaela Vetešková

Kurátoři Národního muzea mají ale v těchto dnech mnohem těžší hlavu z toho, jak s ostatky zakladatele moderního českého dějepisectví naloží po rekonstrukci budovy.

Názory expertů se liší

„Udělali jsme si takový malý test na Radě Národního muzea. Kolegu a kolegyni nebudu jmenovat, jsou ozdobeni ctihodnými profesorskými tituly,“ pokračuje s mírnou nadsázkou v hlase Lukeš.

Vědci se s filozofy nemohou tak trochu shodnout na tom, jak se k ostatkům Otce národa chovat.

František Palacký (litografie Adolfa Dauthagea z roku 1855) | Foto: Wikipedia, public domain - volné dílo

„Kolega, humanitní vědec, kunsthistorik, říkal, abychom mozek pohřbili k tělu Františka Palackého. Současný stav je podle něho překonaný, byzantský zvyk, který už nepatří do našeho kulturního prostředí,“ přiblížil diskusi Lukeš.

„Paní profesorka, lékařka, oponovala, že v žádném případě ne. Je to úžasný vědecký materiál. Jinak se už nic o Palackém, člověku z 19. století nedozvíme. Dá se z toho získat spousta informací, DNA.“

Podle šéfa Národního muzea mohou debaty o mozku Františka Palackého hlavně mladší generaci poučit o tom, kým buditel českého národa byl.

Smlouvu s Národním muzeem na rekonstrukci jeho historické budovy za 1,35 miliardy bez DPH podepsali zástupci firem Metrostav, Průmstav a IMOS Brno.

ČTK, Michaela Vetešková, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme