Vitamin C rozpouští plaky u Alzheimerovy nemoci

Vitamin C má dosud neznámou schopnost. Vědci z Lundské univerzity zjistili, že „céčko“ rozpouští plaky v mozcích myší s Alzheimerovou chorobou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Starší pár, ilustrační foto

Starší pár, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Pierre Amerlynck

Mozky pacientů s Alzheimerovou chorobou obsahují takzvané amyloidové plaky, které jsou tvořeny shluky „zašmodrchaných“ vláken proteinů. Plaky jsou toxické pro nervové buňky a mnozí vědci je považují nejen za průvodní známku, ale také za příčinu Alzheimera. Prvními buňkami, které v postiženém mozku začnou odumírat, jsou paměťové neurony. Při výzkumu onemocnění vědci využívají zvířecí model, který představují laboratorní myši s typickými příznaky Alzheimerovy choroby. Tým z Lundské univerzity nyní zjistil, že pokud tkáň nemocného myšího mozku ošetří vitaminem C, začnou se plaky rozpouštět.

„Céčko“ je známé svými antioxidačními účinky, které chrání před řadou nemocí od nachlazení a infarktu až po demenci. Je to však poprvé, kdy někdo demonstroval, že může mít i přímý vliv na amyloidové plaky. Prohlásit, že vitamin C má pozitivní vliv na průběh Alzheimerovy choroby, by podle vědců zatím bylo kontroverzní. Jejich objev však otevírá nové možnosti výzkumu, a to jak samotné Alzheimerovy nemoci, tak funkcí vitaminu C. Zároveň podporuje teorii, podle které k rizikovým faktorům pro vznik alzheimera patří nízká hladina antioxidantů.

Zdroj: Lund University, Journal of Biological Cnemistry

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme