Vliv buněčných pumpiček na stárnutí

Délku života buněk zřejmě ovlivňují proteiny, které z nich dokážou „vypumpovat“ toxické látky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kvasinky Saccharomyces cerevisiae

Kvasinky Saccharomyces cerevisiae | Foto: public domain

Kvasinky, podobně jako naše vlastní buňky, mají jen omezenou schopnost rozmnožování. Každá mateřská kvasinka může vyprodukovat nanejvýš 20 až 30 dceřiných buněk – pak schopnost rozmnožování ztratí a zahyne. Vědci pro to mají celou řadu vysvětlení, ale přesný mechanismus zatím neznají. Nejnovější studie ukazuje na transportní proteiny z rodiny známé jako multidrug resistance proteins neboli MDR, které sídlí v membráně a z buněk odstraňují škodlivé látky. Jsou známé především tím, že z nádorových buněk pumpují ven molekuly protirakovinných léků a způsobují tak mnohočetné lékové rezistence.

Vědci ze Stowers Institute for Medical Research v Kansas City zjistili, že kvasinky Saccharomyces cerevisiae, které membránové „pumpy“ postrádají, mají zkrácenou délku života a produkují méně dceřiných buněk. Modifikované kvasinky, které transportních proteinů měly víc než je běžné, naopak žily déle a množily se jako o závod. Vědci se se proto domnívají, že ztráta membránových pumpiček výrazně přispívá ke stárnutí buněk. Rozmnožování kvasinek je totiž v určitém smyslu neférové – dceřiná buňka dostane nově syntetizované transportní proteiny, zatímco mateřská si ponechává ty původní, které získala v době svého vzniku.

Proteiny ovšem podléhají zubu času a postupně ztrácejí své funkce, takže mateřská buňka ztrácí schopnost odstraňovat škodlivé látky. Nakonec se v ní nahromadí tolik toxinů, že už není schopná rozmnožování a záhy odumírá. Jestli podobný mechanismus platí i u člověka, zatím není jasné. Vědci však upozorňují, že asymetrické „neférové“ dělení buněčného materiálu najdeme také u lidských kmenových buněk.

Zdroj: Nature News, Nature Cell Biology

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme