Všichni vítězové v soutěži České hlavičky se zabývali chemií

Soutěž Česká hlavička pro středoškolské studenty zná své vítěze. Dvě ceny získali studenti z brněnského Gymnázia Řečkovice. Dalšími vítězi jsou studenti z pražského Gymnázia Nad štolou, Základní školy v Polabinách v Pardubicích a gymnázia v Hodoníně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítězové soutěže České hlavičky. Zleva Martin Kloz, Jan Štourač, Eliška Zlámalová, Petr Pokora a Hana Sedláčková

Vítězové soutěže České hlavičky. Zleva Martin Kloz, Jan Štourač, Eliška Zlámalová, Petr Pokora a Hana Sedláčková | Zdroj: ČTK

Cílem soutěže České hlavičky je popularizace vědy a podpora nadějných středoškoláků. Vítězné projekty ale dokazují, že výsledky jejich práce jsou často i dobře prakticky využitelné. Důkazem toho je i nová počítačová metoda, která dokáže vyhodnotit změny proteinů v DNA tak, že se ukáže zvýšené riziko některých onemocnění, například rakoviny prsu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O České hlavičky se zajímala redaktorka Zuzana Kopuletá

Metodu vypracoval student oktávy brněnského Gymnázia Řečkovice Jan Štourač. Sice vyšel z metody starší, vytvořil ale program pracující rychleji, spolehlivěji a rozpoznávající větší množství dat. A jak se stalo, že vyměnil veselý studentský život za několik let tvrdé práce?

„Hlavní motivací pro mě byl obrovský zájem o celkové téma informatiky, kterému se věnuji od relativně útlého věku. Hlavní impulz pro zpracování přímo této práce pochází ze školy. Zjistil jsem, že existuje bioinformatika, která, pro mě úžasným způsobem, propojuje informatiku s biologií,“ upřesnil Štourač.

Práce se zaměřily na chemii

Zalíbení v tématu ale bylo jen prvním krokem. Stejně tak znalosti z informatiky, o kterou se Jan Štourač zajímá zhruba od pěti let, samy nestačily: „Začal jsem se základním studiem biologického a chemického podtextu, protože jsem do té doby vůbec nevěděl, co je to protein, co to je mutace. Potom jsem se 1,5 roku věnoval vyloženě konkrétní práci, kdy jsem se metodu snažil vylepšit,“ dodal student.

Oceněním v soutěži České hlavičky by mohl příběh o talentovaném studentovi a zajímavém tématu alespoň pro tuto chvíli končit. Ne ale pro zvídavou povahu, jakou má řečkovický student. Už teď díky spolupráci s laboratořemi, které jsou součástí vznikajícího Mezinárodního centra klinického výzkumu, plánuje další ověřování metody, případně její rozvíjení.

Všechny oceněné práce v soutěži České hlavičky pro talentované středoškolské studenty se zaměřovaly na chemii. Celkově se do soutěže přihlásilo 60 zájemců. České hlavičky jsou mladší obdobou prestižní ceny Česká hlava pro špičkové vědce.

Zuzana Kopuletá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme