Vynálezce kontaktních čoček Otto Wichterle by dnes oslavil sté narozeniny

Před sto lety se narodil špičkový český chemik, Otto Wichterle. Svým vynálezem měkkých kontaktních čoček se proslavil po celém světě. V tehdejším Československu je vyrobil na dětské stavebnici Merkur. Jako zakladatel organické makromolekulární chemie se zapsal do dějin i jeho objev umělého vlákna silonu. Patřil ke geniálním vizionářům, které tehdejší totalitní režim neměl v lásce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otto Wichterle

Otto Wichterle | Foto: Contact Lens History

Vědec Jiří Michálek z Ústavu makromolekulární chemie ukazuje přístroj, se kterým geniální chemik Otto Wichterle vyráběl gelové kontaktní čočky:

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž nejen o vynálezu kontaktních čoček natočila redaktorka Petra Benešová

„Díváme se na čočkostroj, zařízení pro rotační odlévání kontaktních čoček, který vyrobil pan profesor Wichterle z dětské stavebnice Merkur. Nedíváme se na ten úplně původní originál. Toto už je třetí generace, protože původní originální zařízení bylo poháněno dynamem z jízdního kola.“

Princip výroby měkkých kontaktních čoček je jednoduchý. „Tady vidíme spoustu unášečů. Na každém unášeči najdeme jednu odlévací formu. Vnitřní křivka formy dává vnější křivku čočky a vnitřní křivka čočky je potom dána počtem otáček a dávkou monomerní směsi,“ popisuje Michálek.

Geniální vědec se prý kontaktními čočkami zabýval dlouhá léta, popsal předseda Akademie věd Jiří Drahoš: „Koncem 50. let připravil a vyzkoušel na vlastním oku některé z těchto čoček. V roce 1961 si na Vánoce doma sestavil slavný čočkostroj.“

Aparatura ze stavebnice Merkur profesora Wichterleho na odstředivé odlévání kontaktních čoček | Foto: Public domain, Jan Suchý

Od roku 1963 se zájem o kontaktní čočky zvyšoval. Získat je chtěly hlavně firmy z USA. Profesor Wichterle si vynálezy patentoval, ale nebylo mu to v tehdejším totalitní režimu moc platné. Jeho vynález se stejně kopíroval.

„Republika se vynálezu ‚zbavila‘ tím, že ho prodala za poměrně humornou cenu do Spojených států. Tam byl problém v tom, že americké firmy jsou vynalézavé a začaly zpochybňovat, že profesor Wichterle je opravdu ten, kdo na tom má největší zásluhu, a začaly obcházet jeho patenty. Tenkrát komunistům trvalo poměrně dlouho, než se odhodlali a pustili profesora Wichterleho k americkému soudu,“ popsal předseda Akademie věd.

Nakonec Otto Wichterle u soudu v USA dokázal, že kontaktní čočky jsou jeho originálním vynálezem. Americká firma, která si právo na Wichterleho čočky koupila, tak díky jeho svědectví inkasovala desítky milionů dolarů. S českou Akademií věd se už o ně ale nemusela dělit.

Kontaktní čočky nebyly jediné, na čem profesor Wichterle pracoval v Ústavu makromolekulární chemie. Známé je také jeho umělé polyamidové vlákno silon. Zemřel 18. srpna 1998 ve věku nedožitých 85 let.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme