Vyrobte si třeba vlastní sopku, lákají děti stále populárnější vědecké kroužky

Sport nebo keramika jsou stále nejklasičtějšími kroužky, kam rodiče hlásí své děti. Jejich zájmy a přání rodičů se ale vyvíjejí a podléhají módním trendům. Třeba před pěti lety bylo populární hrát florbal. Každé dítě ale láká použít pipetu, zkumavku nebo odměrnou kádinku a díky tomu zjistit, jak funguje například sopka. Letošním hitem jsou kroužky zaměřené na vědecké pokusy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Test DNA

Test DNA | Zdroj: ČTK

Děti ve vědeckém kroužku za pomocí pokusů poznávají nenásilnou formou základy chemie, fyziky a přírodovědy. O vědecké kroužky je velký zájem

„V dnešní době by každý chtěl být manažerem kdoví čehokoli, právníkem, ale vlastně neví, kde se zákonitosti přírody berou,“ říká Květa Štěrbová z obecně prospěšné společnosti Kroužky a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Co nabízejí stále populárnější vědecké kroužky, zjišťovala Klára Bílá

„Chceme primárně lásku k přírodě, k vědě, k projevování se nějakých zákonitostí objevovat u malých dětí. Ony si o to samy říkají, jenom je potom my dospělci troch nakřivíme a připravíme jim nějakou laťku, která si myslíme, že je ta nejlepší.“

Děti pracují s laboratorním materiálem a vše si zaznamenávají hravou formou do vědeckého deníku. Žáci se tak díky experimentům dozví třeba i to, že sladkovodní ryba se v moři, ve slaném prostředí, smrskne.

„S týmem pedagogů jsme si připravili perfektně vymazlenou metodiku pro pětileté děti, to znamená: už předškolák zvládne tou hravou, bezpečnou formou objevovat krásy přírody,“ dodává Květa Štěrbová.

Někteří rodiče ale zůstávají u klasických kroužků i proto, že vědecké experimenty třeba jejich škola nenabízí. Nejvíc vítězí sport a cizí jazyky.

Chemický pokus | Foto: Ladislav Myšák

Kroužky navíc nejsou zadarmo a rodiče musejí sáhnout do peněženky někdy i pro pár tisíc korun. Třeba maminka Helena za volnočasové aktivity syna zaplatí dva a půl tisíce korun na pololetí.

„Dala jsem ho na angličtinu, na florbal a na judo. Vybrala jsem si je proto, protože dítě je docela sportovně nadané a přišlo mi docela škoda, abych to potlačila,“ říká Helena.

Vědecké kroužky vyjdou na zhruba tisíc korun za pololetí.

Klára Bílá, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme