WHO varuje před nárůstem tuberkulózy v Evropě

Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala před rostoucím počtem pacientů s tuberkulózou, u nichž nezabírají léky. Pokud se tuto pandemii nepodaří v Evropě i jinde ve světě zastavit, zemřou v na TBC desetitisíce lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rentgen plic - tuberkulóza | Foto: United States Department of Health

Světová zdravotnická organizace také vyhlásila plán likvidace této infekční nemoci v Evropě do roku 2050.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu jsme ve Stalo se dnes mluvili s doktorem Stanislavem Kosem z České pneumologické a ftiziologické společnosti

„Pokud se na to podíváme pohledem Světové zdravotnické organizace, tak skutečně se o pandemii může jednat, ale musíme si říct, že se jedná o globální pohled. To znamená, že jsou určitá světová území, mám na mysli hlavně jihovýchodní Asii a subsaharskou Afriku, kde je velká koncentrace případů této tuberkulózy, která není citlivá na běžnou léčbu, a tam skutečně velkým nebezpečím je,“ uvedl ve Stalo se dnes Stanislav Kos z České pneumologické a ftiziologické společnosti a dodal:

„Pro zbytek Evropy je pak nebezpečí, že tím, že se otevírají hranice bez dostatečné zdravotní kontroly přicházejících z venku, může se stát, že ta onemocnění budou zavlečena i do Evropy.“

S rezistentní formou tuberkulózy podle něj mají na našem kontinentu větší problémy v Rumunsku, Moldávii či Pobaltí, četnější případy byly zaznamenány i v Rusku a na Ukrajině.

„Naštěstí Česká republika zatím, díky velice dobrému systému dohledu nad tuberkulózou a léčbě tuberkulózy, má minimální počet případů těchto onemocnění. Dá se říct, že ročně počet těchto onemocnění nepřesáhne desítku,“ poznamenal doktor Kos.

Jan Richter, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme