Z Pardubic do Houstonu. Mladí badatelé soupeří na festivalu

Akademická obec se bouří, že na vědu a výzkum jde stále méně peněz. Ti nejmladší, začínající badatelé to naštěstí nevnímají a stále zkoumají nové věci. Důkazem je téměř sto čtyřicet projektů přihlášených na Festival vědy a techniky mládeže v Pardubicích. Už dnes se mladí vědci dozvědí, kdo z nich zaujal porotu nejvíc. Na vítěze čeká stáž ve Francii nebo účast na soutěži I-SWEEEP 2011 v americkém Houstonu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letiště Praha

Letiště Praha | Foto: Tomáš Adamec

Tam by se určitě rád podíval středoškolák Martin Malý. Jeho projekt s názvem „Informační systém letiště“ prý znamená revoluci v letištním odbavování.

„Na celém světě se používá program, který je z roku 1985. Zadává se jím všechno velice složitě. Tady je to všechno přes formuláře, příjemné pro jakéhokoliv uživatele. Je ale strašně těžké na to přejít, protože by se na celému světě musela zastavit letová doprava,“ říká Martin.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Pardubicích byla reportérka Drahomíra Bačkorová

Porotu už první den soutěže zaujaly i dvě gymnazistky z Moravské Třebové, které přijely s obřím hlemýžděm. Dokáže vyléčit lidi s atopickým ekzémem. Pacient ale musí zvládnout léčbu, kdy mu plž leze po postiženém místě.

„Protože je plž chladnokrevný, kůži chladí a masíruje zvláštními stahy, kterými se pohybuje. Ano, je to kapku slizké, ale jinak nic zvláštního,“ vysvětluje studentka.

Kromě zahraničních stáží a postupů do mezinárodních soutěžích čeká na finalisty i možnost vyzkoušet si život vysokoškolského studenta nanečisto, a to na libovolné katedře chemicko-technologické fakulty.

mz, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme