Zahraniční komisaři prověřují kvalitu českých vědeckých týmů

České vědecké týmy teď procházejí zatěžkávací zkouškou. Všechny ústavy Akademie věd postupně kontrolují v těchto týdnech zahraniční komisaři. Zajímají se o kvalitu výzkumu, personální zajištění a také úspěchy vědců na mezinárodním poli. Vedení Akademie věd dostane souhrnné výsledky na začátku dubna.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Laboratoř

Laboratoř | Foto: Tomáš Adamec

Kontrola akademických ústavů je velmi podrobná. „Hodnotíme přes čtyři sta takových týmů, čili hodnocení je velmi podrobné. Hodnocení probíhá za účasti zahraničních odborníků. To hodnocení je také proto, že jeho výsledky budou poměrně výrazně promítnuty do financování ústavů na rok 2012. Čili to musíme připravit letos,“ říká předseda Akademie věd Jiří Drahoš.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kontroly kvality českých vědeckých týmů se zajímala Petra Benešová.

Na hodnocení komisařů, kteří prověří kvalitu vědeckých týmů, bude následně záležet budoucnost jednotlivých akademických ústavů. A to nejen finančně. „Budeme vyvíjet tlak i ekonomický tlak na ústavy, aby slabší týmy byly buďto sloučeny s těmi lepšími nebo výrazně potlačeny. A naopak podpořeny ty velmi kvalitní,“ vysvětluje Drahoš.

Už dlouho se v odborných kruzích diskutuje o tom, že by se česká Akademie věd s více než padesáti ústavy měla redukovat a některé ústavy propojit s firmami nebo vysokými školami. Výzkum a hlavně objevy by se tak dříve dostaly do praxe. Takový model využívají například Dánsko nebo Finsko, kde týmy dosahují na mezinárodním poli nejlepších výsledků.

Nápady tady pomáhají v růstu ekonomiky. Českému modelu se podobá například výzkum v Německu. Větší pružnost a kvalitnější výsledky by česká věda potřebovala, myslí si Marek Blažka, sekretář Rady vlády pro výzkum a vývoj.

„Tam, kde zaostáváme, jsou prostě špičkové výsledky těch top, kde jsou vzaty jenom ve světové vědecké obci nejcitovanější a nejdiskutovanější objevy,“ podotýká Marek Blažka. Stále jsou tak tuzemské výzkumné týmy v pomyslném závěsu za skandinávskými zeměmi nebo USA.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme