Zemřel Vladimír Koza, zakladatel registru dárců kostní dřeně. Bylo mu 57 let

Ve věku 57 let zemřel primář hematologicko-onkologického oddělení plzeňské fakultní nemocnice Vladimír Koza. Před 20 lety zakládal Český národní registr dárců kostní dřeně, který dnes patří k nejúspěšnějším na světě. Koza se spolupodílel také na vzniku Nadace pro transplantaci kostní dřeně. Díky transplantaci od nepříbuzného dárce se podařilo v Česku zachránit na tisíc nemocných.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Koza | Foto: ČTK

Vladimír Koza byl světově uznávaným odborníkem v oblasti hemato-onkologie a transplantací kostní dřeně.

V roce 1991 provedl vůbec první operaci tohoto typu v Česku. Předtím umírali nemocní leukémií do čtyř let od diagnózy.

„Udělal pro českou medicínu i pro prestiž České republiky na poli medicíny obrovský kus práce," řekla ve večerních Ozvěnách dne lékařka Mája Švojgrová, která s ním pomáhala zakládat národní registr dárců kostní dřeně a byla i u první transplantace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Vladimíra Kozu zavzpomínala ve večerních Ozvěnách dne jeho kolegyně Mája Švojgrová

Hematologicko - onkologické oddělení plzeňské fakultní nemocnice získalo nejvyšší světové akreditace. Vladimír Koza na to měl podle ní velký vliv.

„Byl mimořádná osobnost s vizí do budoucna, s pohledem na to, jak by se měly věci dál vyvíjet a skutečně tlačil věci dopředu, mimo jiné také díky obrovskému osobnímu nasazení. Jeho role byla v tomto nezastupitelná,“ popsala Švojgrová.

„Všichni jsme ho neskutečně obdivovali, práce s ním byla radostí a je mi líto, že to skončilo dříve, než by to skončit mohlo. Jenže člověk si nevybere. Vybaví se mi především také jeho obrovská statečnost, kdy bojoval dobré dva roky s těžkou nemocí, aniž si zastěžoval, do poslední chvíle pracoval a příkladů podobného stylu u nás myslím najdete málo,“ dodala.

Marcela Hálová, Tereza Bartůňková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme