Změna klimatu podle odborníků ohrožuje přežití lidského druhu

V mexickém Cancúnu se na klimatické konferenci bude až do konce příštího týdne jednat o nové smlouvě o ochraně klimatu, která by měla snížit vypouštění skleníkových plynů. Měla by také zbrzdit odlesňování zeměkoule a pomoci nejchudším státům, které klimatické změny ohrožují.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Planeta Země z vesmíru

Planeta Země z vesmíru | Foto: NASA - Johnson Space Center

Do Mexika přijely některé státy s tím, že brzy skončí jejich dějiny. Bojí se, že je pohltí moře, které stoupá kvůli globálnímu oteplování.

Loňského klimatického summitu v Kodani bylo všude plno, ale o mexickém Cancúnu tolik slyšet není. Asi to není jen tím, že Kodaň je od nás 600 kilometrů a Cancún devět tisíc kilometrů.

Přehrát

00:00 / 00:00

David Koubek mluví v Odpoledním Radiožurnálu o klimatické konferenci v mexickém Cancúnu.mp3

Důvodem je spíše to, že očekávání po neúspěchu kodaňské konference nejsou tak velká. Do Cancúnu také nepřijede stovka nejvyšších představitelů států, ale jen asi dvacet. Ostatních 170 zemí tam budou zastupovat ministři životního prostředí.

K menšímu zájmu o klimatická jednání také přispěly ne úplně vyjasněné aférky, například úniky e-mailové korespondence, které údajně dokazují zkreslování dat vědci sdruženými v mezivládním klimatickém panelu.

Přesto ale klimatologové upozorňují, že v důsledku oteplování bude muset do konce století opustit své domovy víc než miliarda lidí.

Loni v Kodani se delegáti nedohodli na ničem zásadním. Ať tam padla jakákoliv prohlášení, byly to spíš jen deklarace než konkrétní sliby. Ukázalo se také, že chudší země se neshodnou ani mezi sebou.

David Koubek, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme