Znečištění ovlivňuje stresový hormon

Znečištění perzistentními organickými látkami zřejmě ovlivňuje hladinu stresového hormonu kortizolu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Linka na likvidaci dioxinů ve Spolaně Neratovice

Linka na likvidaci dioxinů ve Spolaně Neratovice | Foto: Pavel Pavlas

Perzistentní organické látky (persistent organic pollutants, POP) jsou chemicky stabilní látky umělého původu, které mohou v životním prostředí a potravním řetězci setrvávat po velmi dlouho dobu. Patří k nim například DDT, dioxiny a polychlorované bifenyly (PCB). Lidé i zvířata tyto látky přijímají prakticky denně spolu s potravou a odborníci se obávají možných účinků. Zneklidnění vyvolává například to, že perzistentní organické látky mají potenciál k tomu, aby narušily hormonální rovnováhu organismu.

Norští vědci nyní zkoumali vliv těchto látek na hormon kortizol, který hraje důležitou roli v normálním vývoji plodu a v pozdějším životě organismu pomáhá snášet stres. Výsledky studie ukazují, že expozice perzistentním organickým látkam během fetálního období ovlivňuje hladinu kortizolu v dospělém organismu lidí i zvířat. Nešťastné setkávání se s těmito látkami na samém počátku vývoje jedince pak může mít dlouhodobé následky a vytvářet predispozici k závažným onemocněním jako je cukrovka a kardiovaskulární choroby.

Zdroj: Norwegian School of Veterinary Science


redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme