Zranitelný parazit ničivka?

Parazit, který na celém světě sužuje asi 12 milionů lidí, má zřejmě slabé místo – mohl by být zranitelný léky, které se využívají při terapii rakoviny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ničivka (Leishmania) | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, Abanima

Parazit Leishmania, česky ničivka, kterého přenáší bodavý hmyz, představuje jeden z hlavních zdravotnických problémů Afriky a Blízkého východu. Symptomy leishmaniózy zahrnují kožní léze, horečku a postižení jater a ledvin. Odhaduje se, že ničivky si vyžádaly víc lidských životů než jakýkoli jiný parazit s výjimkou zimničky Plasmodium falciparum, která přenáší malárii. Léčba leishmaniózy je velmi komplikovaná a farmakologové hledají látku, která by proti parazitům dokázala efektivně zasáhnout bez vedlejších účinků. Nový směr výzkumu jim teď ukázala práce vědců z Washingtonovy univerzity v St. Louis.

Zjistili, že pro parazita jsou životně nezbytné proteiny TOR kinázy, které kóduje trojice genů. Nefunkčnost byť jen jediného z nich znamená, že ničivka nedokáže infikovat buňky svého hostitele. A teď dobrá zpráva: TOR kinázy jsou spojené s růstem buněk a nádorovým bujením. Savci včetně člověka mají jen jeden gen pro TOR kinázy, a ten už dokázali farmakologové zablokovat. Inhibitory TOR kinázy se používají při transplantacích, léčení nádorů a nejnověji také některých nemocí spojovaných s vysokým stářím. Vědci se teď chystají zjistit, jestli tyto léky půjdou přesměrovat na zcela novou funkci – zneškodnit nebo zahubit ničivky tím, že jim zablokují jeden nebo rovnou všechny tři geny pro TOR kinázy.

Zdroj: Washington University in St. Louis, PNAS

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme