Zranitelný parazit ničivka?
Parazit, který na celém světě sužuje asi 12 milionů lidí, má zřejmě slabé místo – mohl by být zranitelný léky, které se využívají při terapii rakoviny.
Parazit Leishmania, česky ničivka, kterého přenáší bodavý hmyz, představuje jeden z hlavních zdravotnických problémů Afriky a Blízkého východu. Symptomy leishmaniózy zahrnují kožní léze, horečku a postižení jater a ledvin. Odhaduje se, že ničivky si vyžádaly víc lidských životů než jakýkoli jiný parazit s výjimkou zimničky Plasmodium falciparum, která přenáší malárii. Léčba leishmaniózy je velmi komplikovaná a farmakologové hledají látku, která by proti parazitům dokázala efektivně zasáhnout bez vedlejších účinků. Nový směr výzkumu jim teď ukázala práce vědců z Washingtonovy univerzity v St. Louis.
Zjistili, že pro parazita jsou životně nezbytné proteiny TOR kinázy, které kóduje trojice genů. Nefunkčnost byť jen jediného z nich znamená, že ničivka nedokáže infikovat buňky svého hostitele. A teď dobrá zpráva: TOR kinázy jsou spojené s růstem buněk a nádorovým bujením. Savci včetně člověka mají jen jeden gen pro TOR kinázy, a ten už dokázali farmakologové zablokovat. Inhibitory TOR kinázy se používají při transplantacích, léčení nádorů a nejnověji také některých nemocí spojovaných s vysokým stářím. Vědci se teď chystají zjistit, jestli tyto léky půjdou přesměrovat na zcela novou funkci – zneškodnit nebo zahubit ničivky tím, že jim zablokují jeden nebo rovnou všechny tři geny pro TOR kinázy.