Německo chystá přísnější bodový systém a vyšší pokuty

V Německu se od května zásadně změní a zpřísní bodový systém. Dotknout se to může i českých řidičů. V každé zemi se totiž do bodového systému dostane každý, kdo se proti němu proviní. Stejně tak to platí i pro cizince na našem území.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dálnice (ilustrační foto) | Foto: Ondřej Jánoška

Zásadní změnou u našich západních sousedů bude snížení počtu bodů ze současných osmnácti.

„Bude osmibodový systém a bude se opět odečítat, to znamená, že za přestupek, který je takové míry, abyste ztratil bod, tak bude odečten,“ popisuje Igor Sirota z ÚAMK.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočil redaktor Petr Jansa

Spáchá-li řidič přestupek, bude zapsán do tamního systému a bude mu odečten příslušný počet bodů. Jednomu bodu odpovídá pokuta 60 eur.

„Je to například jízda s mobilem v ruce při telefonování. Přijdete o šedesát euro a zároveň o jeden bod. Dříve to bylo 40 euro,“ podotýká Sirota.

O výši pokuty nemá cenu s německým policistou smlouvat.

„Samotný policista vám bez problémů předloží konkrétní sazbu, která je za ten váš přestupek. Tam není žádné, že může dát tolik nebo tolik, je to jednoznačná taxa, o které není co smlouvat,“ říká Sirota.

V Německu hrozí pokuty i za nevhodné chování k samotným policistům.

„Úplně ta nejvyšší pokuta, jaká byla zatím udělena – někde v řádu dvou tisíc eur – byla za nehezké obracení se vůči ženě-policistce. Za tento výraz není problém dostat dva tisíce euro pokuty,“ dodává Sirota.

Stejně tak hrozí pokuty za vulgární gestikulaci vůči ostatním řidičům nebo agresivní jízdu vůči ostatním, za kterou je považováno i pouhé problikávání pomalejších aut na dálnicích, a to přes to, že je na řadě z nich neomezená rychlost.

Petr Jansa, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme