Film Vlk z Wall Street ukazuje temnější stránku burzy, shodují se američtí finančníci

Nový americký film Vlk z Wall Street vyvolal u evropských bankéřů mimořádný zájem. Zaplňovali sály už při předpremiérách a na zvláštních promítáních. Film čerpá z pamětí amerického makléře Jordana Belforta, který v 90. letech podváděl své klienty, a nashromáždil tak velké jmění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

při natáčení filmu Vlk z Wall Street | Foto: oficiální web filmu Vlk z Wall Street

Nejnovější film režiséra Martina Scorseseho vstoupil do amerických kin už o Vánocích a od té doby vydělal po celém světě téměř sto milionů dolarů.

Někteří američtí diváci ho kritizují za to, že glorifikuje hlavního hrdinu a jeho krádeže, že zobrazuje oplzlosti a naprosto žalostnou morálku. Jak ale internetovému serveru amerického The Huffington Post řekl Shane Siederman ze společnosti Bay Ridge Financial, v některých firmách to prý chodí podobně jako ve filmu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Zuzana Petráňová zjišťovala, jak na snímek Vlk z Wall Street snímek reagovali američtí finančníci

„Pokud jste byl v takových podobných společnostech a odvedl jste dobrou práci pro významného klienta, tito lidé vás dostanou do první ligy. A to vás může dostat do společnosti atraktivních žen, které vám úplně zamotají hlavu,“ upozornil.

„Podívejte se třeba na ředitele Googlu Ericka Schimdta – je ženatý a přitom má spoustu jiných žen, jsou toho plné noviny. Neříkám, že chlapi by měli být chlapi, ale tyto firmy sázejí na to, že mladí kluci budou tvrdě pracovat pro peníze, drahá auta, domy a krásné ženy.“

Podle zakladatele firmy Investor Solutions Franka Armstronga je Belfort na rozdíl od filmu ve skutečnosti psychopat a sociopat mimo veškeré hranice, dokonce i v rámci standardů Wall Street. I on ale vidí v hollywoodské verzi paralelu s realitou na americké burze.

Bohatství i dluhy

„On každé ráno vstane s představou, jak z lidí dostat peníze, jak investory odříznout od jejich prostředků, a zbohatnout tak za každou cenu. Ty výstřelky se ženami a drogami jsou sice zábavné, ale obchodní taktika, která říká ,jsem tím, co prodávám‘ bez ohledu na to, jaký dopad to má na lidi, to je opravdové zlo. A tato strana filmu je podle mě obrazem toho, jak vypadá obchodování makléřů na Wall Street,“ vysvětlil.

Jordan Belfort stále dluží americké vládě kolem 110 milionů dolarů. Shane Siederman upozorňuje, že tento film mu díky autorským právům přinese další peníze, Belfort si tak může najmout lepší advokáty a stát bude dál čekat na splacení dluhů. Siederman souhlasí s tím, že příběh ukazuje temnější stránku americké burzy.

„Je to nechutné. Neznamená to ale, že je každý makléř na Wall Street ztělesněné zlo. Potřebujete vydělat peníze na nákup biotechnologií, které můžou pomoct léčit rakovinu, zázračné technologie. Takže Wall Street nemusí být nutně jen zlo, ale Belfort jeho pověst velmi poničil,“ dodal.

Belfort za poslední čtyři roky splatil pouze 243 tisíc dolarů. Přitom prodejem svých dvou knih, autorských práv i přednášením už získal téměř dva miliony dolarů.

Zuzana Petráňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme