Nová Nikolajka údajně nesplňuje limity. Vše je v pořádku, tvrdí developer

Obyvatelé ulice U Nikolajky na Smíchově nesouhlasí s projektem Nová Nikolajka. Dva bytové domy chce na zelené ploše postavit developerská společnost Central Group. Mezi obyvateli panuje podezření, že developer stavebními plány přesáhl limity zastavitelnosti. Rozhodli se proto založit občanské sdružení a situaci řešit. V případě potrvzení obav chtějí rezidenti podat na Central Group žalobu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Byty v Zeleném údolí Praha-Kunratice Praha 4 (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Už v roce 2004 upozorňovali obyvatelé tehdejší radu Prahy 5, že je důležité U Nikolajky zachovat alespoň část zeleného prostoru. Dnes hrozí, že střed Smíchova přijde o své zelené plíce.

„V současné době, kdy je trend respektovat životní prostředí a Smíchov patří mezi nejznečištěnější části Prahy, tento projekt popírá veškeré moderní tendence. Pro mě je záhadou, proč to bylo tak jednoduše schváleno, přestože projekt je už deset let starý a přes veškeré připomínky se nezměnil,“ řekla zakládající členka spolku Za zelenou Nikolajku Klára Nademlýnská.

Přehrát

00:00 / 00:00

O projektu Nová Nikolajka na Praze 5 a výhradách tamních obyvatel k němu zjišťovala více informací Veronika Štefanová

Central Group chce v ulici postavit dva domy se 110 byty a 140 garážovými místy. Obestavěný prostor přesáhne 56 tisíc metrů krychlových. Na konci prosince developer vykácel 4 tisíce metrů čtverečních stromů. Na tento nešetrný zásah reagovala i Strana Zelených Prahy 5 a platforma Za5.

„Během několika dní jsme domluvili demonstraci, na kterou přišlo asi 70 lidí. Doporučil jsem jim, aby se spojili přímo se zastupiteli a aby boj nevedli jen na právní rovině, ale i na rovině politické, protože městská část je zde od toho, aby chránila zájmy občanů. Jde nám o pravidla, respektive o rozumné zastavění a především v diskusi s občany,“ uvedl zakládající člen platformy Za5 Lukáš Budín ze Strany zelených.

Radnice Prahy 5 se na podnět obyvatel ulice U Nikolajky začala stavbou a její rozsahem také více zabývat. „Dne 14. ledna rada městské části Prahy 5 svým usnesením konstatovala odůvodněnou závažnou pochybnost, že developer překročil koeficient zastavitelnosti, než povoluje územní plán,“ dodala mluvčí Prahy 5 Ivona Kratochvílová.

V roce 2008 se případem zabýval Odbor ochrany prostředí magistrátu hlavního města. V závěru zjišťovacího řízení popsal celou řadu námitek a ohrožení, především zeleně a ovzduší. Tyto připomínky společnost Central Group v projektu nijak nezohlednila.

Podle obchodního ředitele firmy Jiřího Vajnera je vše v souladu s územním a stavebním povolením. „Naše stavba je v souladu s platnými předpisy, v souladu se stavebním povolením, které je pravomocné od listopadu roku 2013. Hmotou se zabývá územní řízení, které bylo schváleno v roce 2009. Z našeho pohledu je všechno v souladu.“

Obyvatelé ulice U Nikolajky se bojí zhoršení životních podmínek i poklesu cen svých bytů. Proto si Spolek Za zelenou Nikolajku nechá vypracovat další posudky míry zastavitelnosti této oblasti. Pokud se překročení limitů a negativní dopady na životní prostředí potvrdí, spolek podá na developera žalobu.


U Nikolajky

Simona Bartošová, Veronika Štefanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme