Chudé rodiny trápí nedostatek malých bytů. Obce chtějí pomoc od státu

Chudé rodiny marně hledají bydlení v malých bytech. Zatímco na trhu přebývají větší byty v panelácích, garsonek je zhruba jen dvě stě tisíc. Obce proto žádají, aby stát uvolnil některé pozemky pro výstavbu nového bydlení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Byty, dům, bydlení (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Příkladem je Renata z Ostravy, která se vloni dostala do finanční nouze a skončila těhotná na ulici.

„Našla jsem si přítele a ten mě přemluvil, ať se nastěhuju k němu. Otěhotněla jsem a za měsíc nás vyhodil. Nevěděla jsem, že nějaké azylové domy existují, informovali mě až na sociálce,“ vzpomíná Renata, které pomohla charita a z azylového domu se přestěhovala do startovacího bytu.

Problémy ale nemají jen mladí lidé. Do chudoby se dostávají také senioři s nízkou penzí. "Neustále nám zvedají nájem. Už rok si chodím pro sociální dávky na bydlení a je to ponižující,“ popisuje důchodkyně z Ostravy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nedostatkem menších bytů se zabývala Petra Benešová

Podobných případů přibývá. „Lidé dříve zaplatili za bydlení kolem šesti až sedmi procent příjmu rodiny. Dnes je průměr 30 procent a někde je to i 80 - 90 procent,“ říká Milan Taraba, předseda Sdružení nájemníků.

Lidé v nouzi tak shánějí menší a levnější byty, jenže ty na trhu chybí. Garsonek je v České republice dvě stě tisíc, přičemž celkový počet obydlených bytů je přes čtyři miliony.

„Vlna bytů, které byla provázena panelovou výstavbou v minulosti, byla situována ve velikosti 3+1,“ vidí problém Milan Taraba. Podle něj by se obce a stát měly snažit o finanční podporu na výstavbu menších bytů pro chudší rodiny.

Počet seniorů v Praze skokově roste. Je město na demografické změny připraveno?

Číst článek

Situace ale není ideální. Rodiny se navíc zmenšují a vícegenerační bydlení už je spíše výjimkou. „Setkalo se několik věcí. První je populační vlna, druhá je, že se prodlužuje věk dožití a snažíme se, aby senioři zůstávali co nejdéle v bytech,“ říká primátor Kladna a předseda Svazu měst a obcí Dan Jiránek.

Obce podle něj problémy řeší například tím, že nabízejí rodinám za nízkou cenu pozemky, aby si stavěly domy. Nebo města levně pronajímají obecní byty. Od státu ale čeká i jinou podporu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Možné řešení nastínil primátor Kladna a předseda Svazu města a obcí Dan Jiránek

„Aby obcím odblokoval majetky. Aby jim předal pozemky vhodné pro výstavbu bytů a aby nějaká státní agentura mohla skládat kauce. Část rodin by měla na běžné nájemné, ale nemají na kauci,“ navrhuje Jiránek.

Podle něj právě kvůli tomu zůstává řada domů prázdná. V České republice je takto bez nájemníků až 640 tisíc obecních a soukromých bytů. Města už několik let čerpají výhodné státní dotace na výstavbu bydlení.

Na podporované a sociální byty letos vyčlenilo Ministerstvo pro místní rozvoj 185 milionů korun. Celkem bylo dotovaných sociálních bytů v letech 1998 - 2012 téměř dvacet tisíc.

Petra Benešová, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme