Evropská unie zvažuje vyslání stovek vojáků do Středoafrické republiky

Na misi do Středoafrické republiky možná zamíří stovky evropských vojáků. Dnes o tom budou rozhodovat ministři zahraničí zemí Evropské unie. Tímto krokem chtějí přispět k ukončení násilností v africké zemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzští vojáci chrání náklaďák s muslimskými uprchlíky před nepřátelskými křesťany a ozbrojenci anti-balaky. Gobongo v sousedství města Bangui ve Středoafrické republice, 27. prosince 2013. | Foto: ČTK/AP, Rebecca Blackwell | Zdroj: ČTK

„V sázce je opravdu hodně. Ve Středoafrické republice se děje něco podobného, jako kdysi ve Rwandě nebo Bosně. Současná situace má prvky počínající genocidy, o tom není pochyb,“ varoval koordinátor humanitárních záležitostí OSN John Ging.

Ve Středoafrické republice vládne od loňského březnového převratu muslimské hnutí Séléka. Střety mezi muslimskými rebely a křesťanskými milicemi se od té doby nedaří zastavit.

V zemi už operují francouzské jednotky a mírové sbory Africké unie. Evropská mise by měla pomoct situaci v zemi stabilizovat. Mandát by k tomu mohla dostat i od Rady bezpečnosti OSN.

Středoafrická republika | Foto: Český rozhlas

Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme