VZP platila nábor klientů soukromé firmě IZIP, ta inkasovala přes půl miliardy

Všeobecná zdravotní pojišťovna vyplatila zhruba 513 milionů korun soukromé společnosti IZIP na nábor nových klientů. Na nové pojištěnce šlo ale pouze 40 milionů korun, zbytek soukromá firma použila na angažmá svých nových zákazníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všeobecná zdravotní pojišťovna | Foto: Tomáš Adamec

Podle Lidových novin tak celkem 93 procent částky skončilo u soukromé firmy. Deník má k dispozici materiály, ze kterých vyplývá, že pojišťovna získala ročně 45 tisíc nových klientů. Samotný IZIP ale díky náboru zvýšil za tři roky počet zákazníků celkem o milion a půl. A tím se také výrazně zvedla hodnota společnosti.

IZIP byl původně zcela soukromou firmou, VZP do ní ale později majetkově vstoupila, když koupila 51 procent akcií. Teď chce IZIP za 452 miliony korun prodat i zbylých 49 procent.

Přehrát

00:00 / 00:00

Další informace o kauze IZIP zjišťoval redaktor Martin Karlík

„Tím by VZP převzala celou firmu, převzala by portál, který tam je, který potřebuje a který bude muset vytvářet nově. A mohla by prostě rozhodovat stoprocentně o tom Zipu, co bude dál. Takže by to bylo úplně nejelegantnější řešení,“ vysvětlil člen správní rady VZP Michal Sojka.

Pokud Všeobecná zdravotní pojišťovna do firmy nevstoupí a přestane využívat její služby, hrozí arbitráž ze strany druhého vlastníka IZIPu - švýcarské společnosti eHI s neprůhlednou vlastnickou strukturou.

Případem se zabývá i policie. Obvinění čelí bývalý šéf Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák, krerému hrozí až osmileté vězení. Policie stíhá i šéfa IZIPu Jiřího Paška. Vyšetřování je ale teprve v začátcích. Počet stíhaných se tak může ještě zvýšit.

Nikola Bojčev, Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme